10.06.2018
Künye
İletişim
12.01.2004, 11:19:41 Güncelleme : 21.08.2016, 21:28:02

Okullar sanat etkinliklerine açılıyor

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile Kültür Bakanı Erkan Mumcu, ’öğrencileri sanat konusunda bilgilendirmek, sanata ve sanatçıya ilgilerini artırmak’ için protokol imzaladı.

Kültür, Sanat ve Eğitim İşbirliği Protokolü'nün imzalanması amacıyla Aydınlıkevler Ticaret Lisesi'nde tören düzenlendi.

Törende, Kültür Bakanlığı sanatçılarından Zekai Tunca, Türk Sanat Müziği, Mehmet Özbek Türk Halk Müziği'nden örnekler sundu.Devlet Tiyatroları'ndan Münir Caner ve Sabri Özmener'in politik hiciv yapan ortaoyunu gösterilerinin ardından, opera sanatçıları da bazı ünlü operalardan bölümleri seslendirdiler. Bale sanatçıları da kısa gösteri sundu.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik törende yaptığı konuşmada, Kültür Bakanlığı yaptığı dönemde, dönemin Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu'ya okullarda sanat eğitimi verilmesi konusunda işbirliği önerdiğini kaydetti.

Bu işbirliğinin şimdi gerçekleştiğini ifade eden Çelik, okulların çoğunluğunun teknik altyapısının bu tür etkinlikler için uygun olduğunu, ancak atıl kaldığını söyledi. Çelik, ''Bundan sonra tüm okullarımız Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın eğitimcilerine, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak yapacağı etkinliklere açıktır. Öğrencilerimizle, öğretmenlerimizle bu güzelliği hep birlikte gerçekleştireceğiz'' dedi.

''Kuru kuru verilecek bilginin eğitim anlamına gelmeyeceğini'' anlatan Çelik, ''Sanat ve kültür eğitiminin, eğitimin özü olduğunu'' vurguladı.

Sanatın, duyguları ifade etmenin aracı olduğuna işaret eden Çelik, ''Onun için okullarımızda sanat eğitimi yapmak, okullarımızın sanatsal etkinliklerin arenası olmasını temin etmek bizim önem verdiğimiz bir meseledir'' diye konuştu.

Ortaoyunundaki hicve de değinen Çelik, bu konuda siyasi alınganlıkyapmadıklarını söyledi. Çelik, ''Kötü örneklere bakarak, eksiklikleri,yanlışlıkları, aksaklıkları görerek kendinizi bazı şeylerden alıkoyarsanız orada meydan yanlışlara ve kötülere kalır. Gençlerin siyasetle ilgilenmelerini istiyorum'' dedi.


''İNCE AYARA İHTİYACIMIZ VAR"

Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu da sanatla ilgilenmenin önemini anlattı. Hayatından örnekler veren Mumcu, anne-babasının kendisini sürekli okumaya teşvik ettiklerini belirterek, ''Ancak ne zaman bağlama çalmaya kalksam ikisi de hemen buna engel olmaya çalışırlardı. Çünkü ikisinin de zihninde bir müzik aleti çalmak daha çok standart olmayan bir hayat anlayışıyla ilgili şeydi'' diye konuştu.

Kitaplardan çok şey öğrenilebileceğini, ancak insanların ''duyuşsal eğitiminin'' de önemli olduğunu kaydeden Mumcu, ''İnsanın iyi bir insan, ahlaklı bir birey, başkalarıyla empati kurabilen biri olması sadece kitaplardan öğrenilebilecek bir iş değil. Onun için sanatın, kültürün ince ayarından geçmeye ihtiyacımız var. Bu ince ayarı hepimizin tek tek yapması gerekiyor'' dedi.

Törene ilk Kültür Bakanı Talat Halman'ın da katıldığını kaydeden Mumcu, ''Herşey öyle tuluatta hicvedildiği kadar kötü değil. İlk Kültür Bakanı Talat Halman da burada. herşey öyle tuluatta hicvedildiği kadar kötü değil. Yeni kuşakların Halman gibi insanları tanımasında fayda var'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Çelik ve Mumcu, Kültür, Sanat ve Eğitim İşbirliği Protokolü'ne imza attı.


SANATÇILAR OKULLARI ZİYARET EDECEK

Protokol, MEB ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın işbirliğiyle ''öğrencilerin sanat dalları hakkında bilgilendirilmesini, sanat bilinci oluşturulmasını, sanata ve sanatçıya ilgilerinin artırılmasınıve yeteneklerinin ortaya çıkarılmasını'' amaçlıyor.

Bu kapsamda, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, öğrenciler için konserler düzenleyecek. Etkili bir müzik eğitimi için gerekli materyaller temin edilecek. Korolar, okulları ziyaret edecekler, okul korolarının oluşturulmasına katkıda bulunacaklar.

Düğün, kına, gurbet, asker gibi türküleri tanıtan nota kitabı ile enstrümantal ve vokalli formda CD'lerden oluşan kitler hazırlanacak.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, öğrenciler için gösteriler düzenleyecek. Opera ve bale sanatçıları okulları ziyaret ederek öğrencileri bilgilendirecekler.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, öğrenciler için oyunlar düzenleyecek. Uygun durumlarda oyunların prova çalışmalarını öğrencilerin izlemelerine izin verilecek. Öğretmen ve öğrenciler için,Türkçe'nin doğru ve güzel kullanımına yönelik diksiyon kursları düzenlenecek.

Milli Eğitim Bakanlığı da sanatçıların ziyarette bulunacağı okulları belirleyip, gerekli koordinasyonları sağlayacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca hazırlayan yıllık oyun, konser ve gösteri programları okullarda duyurulacak.

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...