12.06.2018
Künye
İletişim
18.12.2002, 11:19:41 Güncelleme : 30.09.2016, 15:05:01

Nazım Hikmet’in üvey oğlu, Memet Fuat öldü!

Nazım’ın şiirlerinde ’oğlum Memet’ diye seslendiği üvey oğlu, eleştirmen-yazar, voleybolcu Memet Fuat Bengü’nün cenazesi, yarın Altunizade Camii’nden son yolculuğuna uğurlanacak.

Bengü, bir süredir akciğer rahatsızlığı nedeniyle tedavi görüyordu. Memet Fuat (yarın) 20 Aralık Cuma günü Altunizade Camii'nde kılınacak öğle namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Memet Fuat 76 yaşındaydı.


Memet Fuat

Yabancı ülkelerde filmler çeken ilk Türk film yönetmen Vedat Örfi ve Piraye Hanım'ın çocuğu olan Memet Fuat Bengü, 1926 yılında İstanbul'da doğdu. 1946'da Haydarpaşa Lisesi'ni, 1951'de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitiren Memet Fuat Bengü, öğretmenlik, çevirmenlik, muhabirlik, inşaatlarda mimar yardımcılığı gibi işlerde çalıştı. Bengü, 1960'da De Yayınevi'ni kurdu, 1964-75 arasında Yeni Dergi'yi çıkardı. Bengü, bir önceki yılda çıkmış yazı, öykü ve şiirlerden yaptığı seçmelerle Türk Edebiyatı yıllıkları çıkardı.

Memet Fuat Bengü, 1972-80 arasında voleybol erkek milli takımına antrenörlük yaptı.

1981'de Adam Yayınevi'nin yerli yayınlar yönetmeni oldu. Türk kültürünün birçok yapıtını yeniden derli toplu yayımlamaya başlayan bu yayınevinde, birbirinden değerli kitapların yanı sıra Nazım Hikmet'in, Orhan Veli'nin yapıtlarının yanlışsız basımlarının yapılmasına öncülük eden Bengü, 1987'de emekli oldu ama yayıneviyle ilişkisini büsbütün kesmedi. Bengü, 1985'te yayımlanmaya başlayan Adam Sanat dergisinin genel yayın yönetmenliği görevini, solunum yetmezliğinden ikinci kez yoğun bakıma girip çıktığı 1999 yılına kadar sürdürdü.


ÖDÜLLERİ VE ESERLERİ

1959'da dergilerde çıkan denemeleriyle Ataç Eleştiri Armağanı'nı, 1961'de Düşünceye Saygı adlı kitabının birinci basımıyla Türk Dil Kurumu Deneme-Eleştiri Ödülü'nü kazandı. 1992'de Çağdaşımız Makyavel adlı kitabıyla Sedat Simavi Ödülü'nü Gülten Akın'la paylaştı.

1995'te Kültür Bakanlığı 'Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nü alan Memet Fuat, 1996'da Edebiyatçılar Derneği Onur Ödülü Altın Madalyası aldı.

Türk edebiyatının önemli isimlerinden Memet Fuat'ın eserlerinden bazıları şöyle: Tiyatro Tarihi (1961), Türk Edebiyatı (1963-72, yıllıklar, 10 kitap), Çağını Görebilmek (1982, denemeler), Voleybol (1983; Mehmet Bengü adıyla), Çağdaş Türk Şiiri Antolojisi (1985), Sömürüsüz Bir Dünya (1998, deneme), Biçemden Biçeme (1998, deneme), Çoğunluğun Gücü (1998, deneme), Duyumsanmayan Karanlık (1998, deneme), Yaşlı Bir Şaire Mektuplar (1999, deneme), Tribünden Palavra Anılar (1999), Namık Kemal(1999), Aykırılıklar (2000), Nazım Hikmet (2000, İnceleme), Aydınlar Sözlüğü (2001, inceleme)


NAZIM HİKMET VE MEMET

Memet Fuat'ı birçok insan Nazım Hikmet'in şiirlerinden ya da mektuplarından tanıdı. Piraye Hanım ile 1930 yılında tanışan Nazım Hikmet 1935 yılında onunla evlendi. Ünlü şairin cezaevinde bulunması nedeniyle çoğu ayrılık içinde geçen yıllardan sonra bu evlilik 1951 yılında bitti.

Hasret yıllarında Nazım, 'oğlum' diye hitap ettiği Memet Fuat'a yazdığı mektuplarda annesi Piraye ile ilgili düşüncelerini, şöyle dile getirdi: 'Anneni tanıyıncaya kadar muhteva meselesinde bir bakıma sekterdim. Mesela, insanlar arasındaki sevda münasebetlerini yazmadım.Anneni tanıdıktan sonra onun yaratıcı tesiriyle bundan da kurtuldum. Bir sevda şiirini, ama sahici bir sevda şiirini, bir kavga şiiri kadar seviyor ve sayıyorum... Anneni daha sık görmeni istiyorum. Bak, bir daha tekrar edeyim, şahsen benim üstümde, iyi kötü bazı eserler verebildimse onların üstünde annenin selim zevkinin, dürüst aklının, pırıl pırıl karekterinin çok ama pek çok tesiri olmuştur. Sanat eserinin halisini sahtesinden ayırdetmekte onun kadar becerikli ikinci bir insana daha rastlamadım dersem inan. Bundan dolayı yazdığın her şeyi mutlaka ona oku. Hatta hikaye, şiir vesair tarzlarda yazmayı düşündüğün yeniliklervarsa bunları ilkönce onunla münakaşa et. Şunu bil ki, o her hususta, yalnız sanatta değil, her hususta sana en doğru, en iyi ve en soyluyu gösterebilecek biricik insandır.

Nazım Hikmet'le yirmi yıl baba oğul gibi yaşayan Memet Fuat, 1980'de Nazım Hikmet'in Bilinmeyen İki şiir Defteri'ni yayınladı. 1988-1990 arasında Adam Yayınevi Memet Fuat'ın editörlüğünde, Nazım Hikmet'in bütün yapıtlarını 28 kitaplık bir dizide topladı.

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...