19.06.2018
Künye
İletişim
23.12.2002, 11:19:41 Güncelleme : 29.09.2016, 00:58:52

Huzurlarınızda ’Gelecek Vaat Eden 10 Şair’ var...

Uluslararası Şiir Kütüphanesi ve Amerikan Şairler Cemiyetleri’ne kabul edilen ilk Türk şair Aziz Doğdu ile Uluslararasi Şiir Kütüphanesi’ne kabul edilen Mine Bahadır, ’Gelecek Vaat Eden 10 Şair’ listesinde yer aldılar.

Merkezi ABD'nin Nashville kentinde bulunan, yöneticileri arasında Amerikalı şair Langston Hughes'in de yer aldığı dünyanın en büyük ve ilk şiir akademisi olan Amerikan Şairler Akademisi, 2002 yılı değerlendirmesinde 'Gelecek Vaat Eden 10 Şair' arasına ilk kez iki Türk şairi aldı.

Uluslararası Şiir Kütüphanesi ve Amerikan Şairler Cemiyetleri'ne kabul edilen ilk Türk olan Aziz Doğdu ile Uluslararasi Şiir Kütüphanesi'ne kabul edilen ikinci Mine Bahadır, 'Gelecek Vaat Eden 10 Şair' listesinde yer aldılar.

Akademinin yazı işleri müdürü Janet Harris, Türk şairlerle ilgili olarak görüşlerini, 'Birbirinden farklı olsalar da, Doğdu ve Bahadır'ın en önemli ortak özellikleri, yaratıcılığın sınırlarını zorlamaları ve bunları kaleme dökerek insanların beyninde şimşekler çaktırmaları. Değerlendirmeye alınan şiirleri okudukça yaratıcılığın en uç noktasını bulmakta zorlandık' sözleriyle dile getirdi.

Akademinin geleceğin şairlerini belirlerken göz önüne aldığı kriterlerin başında değerlendirmeye alınacak şairlerin, içinde en az 15 şiirinin bulunduğu bir kitap yayınlamış olmaları, yıl içinde elde ettikleri dereceler ve şiirlerinin yayınlandığı edebiyat dergilerinde yapılan yorumlar geliyor. Bu yılki değerlendirmede Amerikalı şair Jack McWhaylen, 4 kategoride birinci olarak 'Yılın Şairi' seçildi.

Aziz Doğdu ve Mine Bahadır, gelecek yıl yapılacak 'Yılın Şairleri' değerlendirmesine katılmaya hak kazandılar.

25 yaşındaki Doğdu, Bilkent Universitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölcümü mezunu.and Literature. 'Bir Başka Aşk' (A Different Love) şiir kitabının yazarı. 'The New Yorker' ve 'Vanity Fair' de yazıları ve şiirleri yayınlanıyor.

 

Mine Bahadır da Bilkent Üniversitesi'nde öğrenci.

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...