05.06.2018
Künye
İletişim
12.03.2018, 19:28:54 Güncelleme : 12.03.2018, 19:54:14

Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...

Sokağın dile gelmişliğini resmeden Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı hakkında söyleşi...

BARIŞ KERİM CESUR İLE SOKAK FOTOĞRAFÇILIĞI RÖPORTAJI

Barış bey ilk önce sizi tanıyalım…

Barış: Ben İstanbul Bahçelievler de doğdum. İlk okulumu Liseyi Bahçelievler de tamamlayıp. Üniversiteyi Radyo Televizyon Programcılığı bölümünü İstanbul Aydın Üniversitesinde okudum. Fotoğrafçılıktan önce sekiz yıla yakın bir süre zarfında tiyatro oyunculuğu ile amatör ve profesyonel olarak ilgilendim. Son olarak Devlet Tiyatrosu eski vejisörü sanat yönetmeni Zafer Kaya Okay’dan Eğitim aldıktan sonra tiyatro hayatımı noktaladım.

Altı seneyi aşkın bir süredir Fotoğraf Sanatı ile Sokak ve Düğün Fotoğrafçılığı ile ilgilenmekteyim. TFGK – Türkiye Fotoğrafçılar ve Gezi Kulübü’nün kurucusuyum. Çeşitli sergiler ve sunumlar hazırlayıp fotoğraf hayatıma devam etmekteyim.

Muhabir 2: Fotoğraflarınızda Manipülasyon ve Photoshop kullanıyor musunuz? Manipülasyon ve Photoshop’a sıcak bakıyor musunuz?

Barış Kerim Cesur: Sokak Fotoğrafçılığında ya da buna benzer kulvarlarda olan sanat dalı olsun yada olmasın Düğün,Moda,Reklam,Doğum v.b kulvarlar da photoshop kullanımı bazen gerekli olabiliyor buda fotoğrafın çekildiği yer ( mekan-stüdyo-sokak) göre belirlenip işlem yapılabilir, ama genel de şahsım olarak sokak ve portre çekimlerim de photoshop az da olsa yerine göre kullanıyorum. Manipülasyon konusuna da gelirsek fotoğrafı güzel gösterse de fotoğrafın özgünlüğünü bozup, orjinalliğini yitirip ortaya kötü bir fotoğraf çıkartabilir buda fotoğrafı çeken kişiye kötü yansımaları olabilir diye düşünüyorum..

Muhabir 3: Kendinize Rol, Model Aldığınız Fotoğraf Sanatçısı Varmı’dır Varsa Kimdir ?

Barış Kerim Cesur: Türkiye de fotoğraf üzerine birçok fotoğraf sanatçısı ve sokak(şehir fotoğrafçısı) vardır bunların başında Foto Muhabiri Ara Güler usta başta olmak üzere Mustafa Seven, Gültekin Çizgen, Merih Akoğul, Sadık Üçok, ve Cengiz Karlıova hocalarım vardır hepsinin teknikleri farklı olsa da gördükleri bana göre aynıdır çünkü hayatı çekmek, gözlemlemek fotoğrafın ortaya çıkmasını sağlar bununda fotoğrafı çeken kişiye çok fazla faydası vardır benim de bu yolda ustalardan aldığım bilgi donanım ve hayattan aldığım hazla fotoğraf hayatıma devam ediyorum.

Muhabir 4:  İlk Fotoğraf Makinanızı ne zaman elinize aldınız ?

Barış Kerim Cesur:  Ben fatoğrafa 2010 senesin de amatör olarak compac makine ile ve bazen profesyonel makine ile hayatıma başladım sonra üniversite yıllarımdan itibaren gördüğüm stajlar ve fotoğraf-Sinema tarihi eğitimlerimle ve Stajlarla fotoğrafa kısmen de olsa atıldım ve geçen süre içerisin de fotoğrafın içine tamamen girdim(2015) senesin de (İFSAK-İstanbul Sinema Amatörleri ve Fotoğrafçıları) Derneğin de ve İBB den aldığım eğitimlerle profesyonel hayatıma adım attım ve halen de fotoğraf hayatıma devam ediyorum.

Muhabir 5: Sokak(Şehir) Fotoğrafçılığın da Hangi Alanla İlgilisiniz. ?

Barış Kerim Cesur: Genel de Yansıma,Portre,Mimari,ve Manzara Çekiyorum Sokaklar da Yansıma Fotoğrafı Çekerken Herkes Bana Bakıp Dönüp Bu Adam Suya Bakarak Ne Yapıyor Deli Herhalde Diyenler de Oluyordur Muhakkak Ama Tabi Ne Çektiğimi Bilmedikleri İçindir, Ama Ben İşime Devam Ediyorum.

Muhabir 6: Yansıma Çekerken Nelere Dikkat Ediyorsunuz.?

Barış Kerim Cesur:  İlk Önce Kadrajımı Ayarlıyorum, Sonra Su Birikintisinin Büyüklüğüne Bakıyorum Küçük mü Değil mi Diye Ona  Göre de Makine Ayarlarımı Yapıp Çekiyorum. Çekim  Yaparken Mutlaka Suyun Berraklığına, Temizliğine, Büyüklüğüne de Bakıyorum Tabi ki de Yansıma Çekecek  Olanların Bu Söylediğim Hususlara Dikkat Etmelerini Tavsiye Ederim.

Muhabir 7:  Fotoğrafa Meraklı Kişiler İçin Tavsiyeleriniz Nelerdir.?

Barış Kerim Cesur: Fotoğrafı çekmek için ilk önce hayatı çözmek gerekli diye düşünüyorum, çünkü fotoğraf bireysellik gerektiren bir sanat dalıdır herhangi bir kanunu olmayan ve koşulu olmayan bir iştir bu sebeple de kişinin ilk önce kendini sorgulayıp kendini çözmesi gerekir görüyor muyum, görmüyor muyum  bunu anladığı zaman fotoğrafı çeken kişi başarılı olur yada olmaz diye düşünüyorum ve yine aynı şekilde kitap,dergi,gazete okuyarak kendilerini ve kişisel gelişimlerini tamamlayabilirler diye düşünmekteyim.

Muhabir 8: Fotoğraf Çekerken Hiç  Sorunlarla karşılaştınız yada problemler yaşadınız mı ? yaşadıysanız fotoğrafçılara tavsiyeleriniz nelerdir ?

Barış Kerim Cesur: Fotoğrafta bana göre ilk önce diyalog gerekli diye düşünüyorum çünkü karşınızdaki fotoğrafını çekeceğiniz kişiyi anlamaz dinlemez hissetmez ve size sorun çıkartabileceğini bilmezseniz başınıza her an bir şeyler gelebilir bu sebeple çekeceğiniz kişiyle ilk önce selamlaşarak kendinizi anlatarak( Niyet) kişinin oluru olup olmadığını bilmelisiniz eğer onay veriyorsa hikayesini dinlemesine izin verir ve çekiminizi yaparsınız eğer izin vermez ve sert bir üslupla istemiyorum kardeşim diyorsa oradan uzaklaşmak gerekli diye düşünüyorum. Bu nedenle çekeceğiniz kişi(portre)(vb) durumlar da mutlaka kişinin hikayesini dinleyin ve olumlu olumsuz olduğu duruma göre hareket edin. Benden bahsedersek eğer benim de başıma arada da olsa da neden çekiyorsun diyenler az da olsa geliyor ve ben sonuç olarak diyalog kurup karşımdaki kişiden emin oluyorum bu sebeple diyalog fotoğrafta önemlidir.

Muhabir 9: Son olarak TFGK- Türkiye Fotoğrafçılar ve Gezi Kulübünden biraz bahsedin isterseniz ?

Barış Kerim Cesur: Olur elbette TFGK yani Türkiye Fotoğrafçılar ve Gezi Kulübünün kurucu başkanlığını şuan halen devam ettirmekteyim, kulübümüz 2015 Şubat ayın da kurulup şuan da İstanbul başta olmak üzere Balıkesir,Ankara da küçükte olsa etkinliklerimiz ücretsiz bir şekilde devam ediyor her hafta sonu fotoğrafçı ve fotoğraf sanatçısı hocalarımızla ve arkadaşlarımızla beraber fotoğraf gösterileri ve sunumları gerçekleştirip yeni jenerasyon fotoğrafçıları başta olmak üzere usta hocalarla bir araya gelip hem onları fotoğrafa yeni başlayan yada başlayacak arkadaşlarla tanıştırıyor bir araya getiriyoruz, hem de kendilerinin kişisel gelişimleri için faydalı olmaya çalışıyoruz ilk bahardan başlayarak sonbahara kadar da markalarla ve üniversite fotoğraf kulüpleriyle geziler düzenleyip sokak fotoğrafçılığı üzerine eğitimler veriyoruz söyleşilerimizi Şu an’lık Karaköy (Art-İstanbul Fotoğraf Cafe) de yapıyoruz ilerleyen dönemler de İstanbul da farklı yerlerde de etkinliklerimizi yapacak ve faaliyetlerimizi tüm Türkiye ye yayarak devam ettireceğiz.

Muhabir 10: Bize Göstermiş Olduğunuz ilgi ve alakadan dolayı teşekkürü bir borç biliriz, bilgileriniz ve ilginiz için tekrar teşekkürler.

Barış Kerim Cesur: Ben teşekkür ederim esas sizler sağ olun.

Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...