17.06.2018
Künye
İletişim
23.10.2005, 11:19:41 Güncelleme : 28.05.2016, 16:54:02

’Yeni Doğu’ Projesinin yeni yazarları...

Forum Freies Theater FFT’nin düzenlediği ’Yeni Doğu’ projesi kapsamında düzenlenecek olan ’Türk-Alman Yazarlar Atölyesi’ne Türkiye ve Almanya’dan katılacak genç yazarlar belirlendi. Türkiye’den Kıvanç Nalça ile Müşerref Öztürk.

Almanya'dan Feridun Zaimoğlu ile Türkiye'den Sibel Arslan Yeşilay'ın danışmanlığını üstlendiği çalışma için Türkiye'den Kıvanç Nalça ile Müşerref Öztürk'ün oyun taslakları ile Almanya'dan Carsten Brandau ile Cengiz Bayazıt'ın çalışmaları seçildi. 20-21 Kasım 2005'de Düsseldorf'ta bir araya gelerek çalışmaların ana hatları tespit edildikten sonra dört genç yazar danışmanların önerileri doğrultusunda çalışmalarını sürdürecek ve Mart 2006'da atölye çalışmasının sonucunda ortaya çıkacak ürünler Düsseldorf'ta FFT salonunda okuma tiyatrosu formunda seyirci karşısına çıkacak.

Türban krizi, islam, terörizm, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne giriş süreci gibi ana hatlar altında Avrupa'da güncelliğini koruyan Türkiye'nin ve sorunlarının tiyatro bağlamında tartışılmasını hedefleyen çalışma, Almanya'daki farklı kültürlerinin birbirlerin anlaması için bir adım atma düşüncesiyle çağdaş tiyatroya yeni temalar ekleme amacını güdüyor. Son zamanlarda İslam ve Arap dünyasının birçok sorunu hem Almanları hem de Türkleri meşgul ediyor. Bir yanda Almanya’da günlük yaşantıda sık sık göze çarpan çarşaflı kadınlar, bir türlü almanca öğrenemeyen Türk çocukları, öte yanda laik olduğunu ve Avrupa birliğine üyeliği hak ettiğini iddia eden bir Türkiye. Günümüz Alman edebiyatında Türk kökenli Alman yazarlar gittikçe daha sık yer alıyor. Peki Alman yazarlar Türk olgusuna nasıl bakıyor? Bu konularda şimdiye kadar kıran kırana bir tartışma yaşanmadı. "Yeni Doğu" projesi içinde yer alan "Türk-Alman Yazarlar Atölyesi"ni düzenleyen FFT’nin amacı, bu iki farklı dünyayı çarpıştırıp yazarların birbirlerinin kültürlerini tartışmasını sağlamak.


Müşerref Öztürk

9Eylül Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü’nde doktora yapan 1975 doğumlu Müşerref Öztürk’ün yazdığı “Oyun” 2000’de İzmit Sokak Tiyatrosu Festivali’nde sahnelendi, “Bir Cuma Hikayesi” adlı radyo oyunu TRT Ankara Radyosu’nda, “Gece Gelen Kadın” adlı sekiz bölümlük Arkası Yarın ise TRT İzmir Radyosu’nda yayınlandı. Öztürk TRT İzmir Radyosu ve Televizyonu’nda metin yazarı ve dış yapımcı olarak çalışıyor.


Kıvanç Nalça

Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü mezunu olan 1975 doğumlu Kıvanç Nalça’nın “Mutsuz Anneler Kulübü” adlı oyunu Kültür Bakanlığı tarafından yayımlandı. Mitosboyut tarafından 2004’ta basılan Toplu Oyunları I’de “Dermeyan Masalı”, “Eşya ile Münasebeti Tayin Porblemi”, “Mutsuz Anneler Kulübü”, ve “Büyü-Düğüm” yer aldı. 2005 yılında Ankara Mavi Sahne’de “Alemin En Güzel Hikayesi” sahnelendi. TRT İstanbul Radyosu’nda dramaturg ve prodüktör olarak çalışıyor.
Haberi Paylaşmak İçin...
Son Haberler
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Barış Kerem Cesur ile Sokak Fotoğrafçılığı üzerine...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba’’sı...
Rodos Şovalyelerinin kalesinde Theodorakis ’’Zorba...
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlayda’da
Damla Özdemir ’’Free Speech Zone’’ ile Galeri İlay...
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri çıktı!
27. Akbank Caz Festivali’nin ilk konser biletleri ...
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!
London Art Gallery Bağdat Caddesi’nde açılıyor!...