Şanlıurfa depremi sonrasında gündeme tekrardan çıkan konu HAARP teknolojisi olurken, seneler önce sadece bir komplo teorisi olarak yorumlanan HAARP nedir? HAARP gemisi nedir? HAARP gemisi Nerede? Akdeniz de mi? gibi sorular araştırılıyor. 

1999 yılı Gölcük depremi ile bilinirliği artan HAARP teknolojisi Dün gece yaşanan deprem sonrasında tekrardan gündeme çıktı. Peki Şanlıurfa depremi yapay deprem mi? Amerika'nın oyunu mu? İşte detaylar...

İŞKUR'a Hemen Dahil Olun! Sağlık Bakanlığı Personel Alımı 2023 Başvuruları Şartsız Açıldı İŞKUR'a Hemen Dahil Olun! Sağlık Bakanlığı Personel Alımı 2023 Başvuruları Şartsız Açıldı

Fatih Altaylı'nın Teke Tek programı ortak canlı yayın ile akşam saatlerinde yayınlandı. Fatih Altaylı'nın canlı yayında gözyaşlarına boğulduğu deprem görüntüleri sonrasında Akademisyen ve jeolog Celal Şengör konuyu HAARP teknolojisine getirdi. 

Kağıthane'de meydana gelen depremin izleri silinmemişken, gece 04.17 de 7.7'lik deprem ve akabinde 12.24'te de 7.5 şiddetinde deprem çok sayıda cana mal oldu. Akıllarda bir soru yapay deprem mi?

Meydana gelen depremde Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Malatya ve Hatay'da yüzlerce bina yıkılmışken, hava şartlarının olumsuzluğu ile de beraber arama çalışmaları güç şartlarda devam ediyor. 

Kağıthane depreminde korkunç bir ses

İstanbul'da küçük çaplı meydana gelen deprem sonrasında herhangi bir kayıp olmazken, sosyal medya da depremin sesi ile alakalı çok sayıda yorum ve paylaşım yapıldı. Deprem sırasında korkunç bir uğultu sesinin olduğunu iddia eden vatandaş 

"O ses neydi ya.. Sanki binaya bir şey çarptı gibi oldu"

"Sanki ses bombası gibi bir şeydi. Uğultuyu duydum"

"Deprem miymiş yaa... Ben de bu neyin gürültüsü dedim"

"Güm diye bir ses duydum. Deprem olmuş" yorumlarını yaptı. 

Yaşanan bu deprem ile akalı uzmanlar da ürkütücü açıklamalarda bulunması kafaları karıştırdı. 'Bu bölgede aktif fay yok, o nedenle çok büyük bir ihtimalle bu depremin yeri biraz yanlış verildi gibi geliyor bana. Ya da bir patlamayla ilişkili olabilir. Bu depremin fay çözümü dediğimiz bir parametresi var, bu parametre zaman içerisinde belli olacak bir şey. Bu belli olunca nasıl bir kaynaktan geldiğini söylemek mümkün.' açıklaması sonrasında akıllara gelen tek soru yapay deprem miydi? HAARP teknolojisi ile mi yapılmıştı?

Bir gece öncesi yaşanan bu deprem ve akabinde yürekleri yakan Şanlıurfa Depremi akıllara tekrardan uzunca süredir gündemde olan komplo teorilerini getirdi. 

Uzun süredir boğazda demirleyen HAARP gemisinin bu depremi oluşturduğu iddiaları konuşuluyor.

Peki HAARP nedir?

Fatih Altaylı konu ile alakalı canlı yayında deprem uzmanına sorduğu  'HAARP ile deprem oluşturulabilir mi?'  sorusuna yanıt olarak ünlü isim yapay depremin oluşturulması kesinlikle imkansız açıklamasını yaparken 'Böyle bir şey mümkün değil, deli saçması' dedi. 

Yüksek Frekanslı Etkin Güneşsel Araştırma Program anlamına gelen HAARP teknolojisi Alaska'da yürütülen bir türlü deneyler bütünüdür. 

füzeleri havada imha etmek, toprağın altını incelemek, denizaltılarla haberleşmeyi kolaylaştırmak ve büyük bir alandaki tüm haberleşmeyi kesmek gibi etkilerinin olduğu bilinen HAARP Projesinin kimi kaynaklarda yapılan tanımlanmasında iklim değişikliğine bile mahal vereceği yapay depremleri oluşturubileceği etkisinin olduğu söyleniyor.