İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi'nde gerçekleşen duruşmaya tutuksuz sanık Gülşen katılmazken, sanatçının avukatları hazır bulundu. 

Duruşmada savcı esas hakkındaki mütalaasını açıklarken, Gülşen Çolakoğlu'nun konserde söylediklerinin kışkırtıcı olup düşmanca tutum ve davranışlar sergilemeye yönelik olduğu, halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiği, ayrıştırıcı ve nefrete yöneltici nitelikte olduğunu belirtti. 

Konuşmayla ilgili videonun medya ve basın organlarında yayımlandığını belirten savcı, Gülşen'in 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik' suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti. 

Son Dakika: Akaryakıta İkinci İndirim Geldi! Bu Gece Uygulanacak Son Dakika: Akaryakıta İkinci İndirim Geldi! Bu Gece Uygulanacak

Öte yandan Gülşen'in avukatı Altın Mimir, duruşma sırasında söz alarak şunları kaydetti: 

Müvekkilimin üzerine atılı suç hiçbir şekilde oluşmamıştır. Aleniyet unsuru oluşmamıştır. İmam Hatip Lisesi sosyal sınıf oluşturmaz. Bu bir tehlike suçudur. Tehlike oluşmamıştır. Müvekkil aleyhine açılan manevi tazminat davaları ön incelemede reddedilmiştir. Müvekkilime 'katli vaciptir' diyen şahsa takipsizlik kararı verilmiş ancak müvekkil hakkında 24 saat içinde işlem yapılmıştır. Yatarı olmayan bir suçtan tutuklanmıştır. Biz tüm dünya vatandaşlarına uygulanan hukuki  ilkelerin müvekkilime de uygulanmasını talep ediyoruz. Ayrıca müvekkilin şu an içinde bulunduğu koşullar nedeniyle teminat bedeli olarak yatırdığı paranın da iadesini talep ediyoruz.

Gülşen'in diğer avukatı Orhan Erol Müezzinoğlu da savunma için ek süre istediğini, müvekkilinin mağdur edildiğini bu yüzden de mağdur eden kişi ve gurpların da cezalandırılması gerektiğini ifade etti. 

Davada karar veren hakim, sanık avukatlarının mütalaaya karşı savunma hazırlamaları için süre vererek duruşmayı 3 Mayıs'a erteledi.