ABD’den arka arkaya gelen haberlerle piyasalar büyük etkileri hissetti. Silikon Vadisi Bankası olan Signature Bank’ın batmasının ardından altın fiyatları da nasibini aldı ve beklenmedik gelişmeler görüldü. Meydana gelen iflas açıklamalarından sonra yatırımcılar altını güvenli bularak bu yöne kaydı ve bu da talebi arttırınca ONS altın geçtiğimiz 1,5 aydan sonra 1900 dolar üzerine çıktı. Altının yükselmesiyle beraber elinde altın olanlar ayrı kazançlı, altınlarını daha öncesinde satanlar ayrı zararlı oldu. Kimi yatırımcının kar olarak baktığı altın piyasalarındaki yükseliş, kimi yatırımcılar içinse zarar oldu. İşte altın piyasasındaki son duruma dair detaylar...

 ABD’de Silikon Vadisi ile Signature Bank’ın iflas bayraklarını çekmesi küresel bir endişeye neden oldu. İflasların sürüp sürmeyeceği de bir soru işaretiyken bu durum piyasaları karıştırdı. 10 ABD bankasından daha iflas haberi geleceğine dair finans uzmanları yorum yaptı. Altın fiyatındaki hareketlenmeler ise bu iflaslardan sonra meydana geldi.

gram-altinda-3-gun-sonra-kasirga-kopacak-1-gram-bile-altini-olanlara-mujde-geldi-1

ALTIN FİYATLARI ABD İFLASINDAN SONRA ATAK YAPTI

ONS altın fiyatları ABD’de meydana gelen iflasların ardından 1,5 ay sonra atağa geçti ve 1900 dolar seviyesinden yukarıya hareketlendi. Gram altın fiyatları da ONS altından etkilenerek 1.187 TL’ye kadar çıktı.

gram-altinda-3-gun-sonra-kasirga-kopacak-1-gram-bile-altini-olanlara-mujde-geldi-2

KAR YAPMA SATIŞLARI BAŞLADI

ONS altının yükselişi doğrudan iç piyasada hareketlenmeye neden oldu. Vatandaşlar fırsattan istifade Kapalıçarşı’ya akın etti. Çeyrek altın fiyatının 1.945 TL, tam altının 7.751 TL, yarım altın fiyatının ise 3.888 TL olduğu görüldü.

Gelen yükselişle kar satışlarının oluşmaya başladığını belirten Kapalıçarşı’daki kuyumcu Can Güzeliş şunları söyledi:

“ONS altının 1900 dolar üstüne çıkması gram altının da 1.180 TL civarına yükselmesini sağladı. Bu bizim için iç piyasada kar satışlarını beraberinde getirdi. Altın yatırımı yapan kişiler her zaman güvenli bir limandadır. Altının ilerleyen dönemlerde daha büyük bir artış göstermesini bekliyoruz. Altını uzu nvadeli olarak görüp panik satışı yapmasınlar. Gram altın fiyatı 1.180 TL’den, çeyrek altın ise 1.920 TL’den işlem görüyor. Yarım altının fiyatı da 3.840 TL’den işlem görüyor.”

Erdoğan Açıkladı! Asgari Ücret Zammı İçin Kesin Tarihi Verdi Erdoğan Açıkladı! Asgari Ücret Zammı İçin Kesin Tarihi Verdi

Kapalıçarşı kuyumcusu olan Güzeliş altındaki hareketliliğe dair, “Uluslararası piyasada harekete geçen altın artış gösterdi. ABD’deki bankacılık krizi altın fiyatlarına etki etti. ABD hükümetinin bankalardaki mevduat sahiplerini koruyacağını söylemesi biraz dalgalanmaları azalttı. Ancak paraya olan güven yine de sarsıldı. Fiziksel emtialara ilgi böylelikle daha fazla arttı. Altını güvenli liman olarak görenler talebi arttırınca ONS altın 1900 dolar seviyelerine çıktı. Böylelikle TL olarak da yukarı yönlü seyir gözlemlendi.” ifadelerine yer verdi.