2023 Asgari ücrete gelen zammın ardından diğer maaşlara gelen zamlarda belli olmaya başladı. Özellikle geliri olmayan vatandaşlar tarafından araştırılan sosyal destek ödemeleri arasında yer alan yaşlılık aylığı ödemeleri ile ilgili detaylar belli olmaya başladı. Özellikle geliri olmayan vatandaşlara verilen yaşlılık aylığı ile ilgili araştırmalarda yapılmaya başlandı. Peki, 2023 yaşlılık aylığı ne kadar oldu? 2023 yaşlılık aylığı ne zaman yatırılacak?

Yeni yılın gelmesiyle beraber zamlarda yavaş yavaş netleşmeye başladı. Asgari ücret zammının ardından işsizlik maaşı, engelli maaşı ve 65 yaş maaşı da artış gösterdi. Devlet tarafından belirlenen SGK’dan herhangi bir geliri olmayan ve muhtaçlık sınırının altında bulunan ve geliri olmadığını ispatlayan kişilere yaşlılık maaşı ödenmektedir. Peki yaşlılık aylığından kimler faydalanmaktadır? 65 Yaş aylığı ne zaman yatırılacak?

Geliri Olmayana Devletten Dev Destek!

2023 yılı itibariyle maaşlara gelecek zam oranı da belli olmaya başladı. Özellikle geliri olmayan ve belirli bir yaşa gelmiş kişilere verilen 65 yaş aylığı ile ilgili detaylar belli olmaya başladı. Devlet tarafından ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşlara aylık 2604 TL ödeme yapılmaktadır. Her 3 ay da bir düzenli olarak ödenen bu ödeme bir yıla vurulduğunda 10.416 TL olarak karşımıza çıkıyor. Bir geliri olmayan kişilerin hemen başvurabileceği bu yardım ile siz de parayı anında hesabınıza alabilirsiniz.

BİM 31 Ocak'ta Mutfakları Şenlendirecek! Aktüel Ürünler Airfryer Fiyatı Şok Edecek BİM 31 Ocak'ta Mutfakları Şenlendirecek! Aktüel Ürünler Airfryer Fiyatı Şok Edecek

65 Yaş Aylığı Ne Zaman Ödenecek?

Yaşlılık aylığı olarak da bilinen 65 yaş aylığı her 3 ayda bir hesaplara yatırılmaktadır. Hesabı olmayan kişiler de PTT üzerinden ödemelerini alabilmektedir. Bu kapsamda ilk ödeme Mart ayında ikinci ödeme Haziran ayında üçüncü ödeme Eylül ayında ve dördüncü ödeme ise Aralık ayında hesaplara yatırılacaktır. Vatandaşların hesabına doğum tarihinin son rakamına göre yatırılan yaşlılık aylığını almak için eğer hesabınız yoksa PTT üzerinden çekebilirsiniz.

65 Yaş Aylığı Ne Kadar?

Devlet tarafından ödenen 65 yaş aylığı belirlenirken her yıl asgari ücret belirleyici olmaktadır. 2023 65 yaş aylığı da yeni asgari ücretle beraber zamlandı. Yeni yaşlılık aylığı 2604 TL olarak karşımıza çıkıyor.