6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta yaşanan depremler sonrasında Gaziantep de etkilenmişti. Kahramanmaraş'la birlikte 10 ilin de etkilendiği deprem felaketinde, Gaziantep'teki açık hava müzesindeki Hitit heykelleri korundu. 

genchititdonemiheykel

Yesemek Açık Hava Müzesi'nde bulunan, milattan önce 1200'lerdeki Genç Hitit dönemi'ne ait 1-10 ton arasındaki taş heykeller, depremi hasarsız atlatmayı başardı. 

UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Yesemek Açık Hava Müzesi'ndeki 564 adet Hitit heykelinin çok az bir kısmının depremde yan yattığı ve yer değiştirdiği belirlendi. Ayrıca, heykellerde telafisi olmayan bir hasar olmadığının da altı çizildi. 

gaziantephititheykel

4500 Yıl Geçmesine Rağmen Giza Piramitleri'nde Bir Sır Daha Ortaya Çıktı! 4500 Yıl Geçmesine Rağmen Giza Piramitleri'nde Bir Sır Daha Ortaya Çıktı!

Özellikle kadın, ayı adam, aslan figürleri, mimari parçalar ve savaş arabaları figürlerinin de yer aldığı dev taşların büyük bir bölümü, sağlam bir şekilde ayakta kaldı. Deprem anında ise bazı kayaların heykellerle iç içe girmesine rağmen büyük bir zarara neden olmadığı kaydedildi. 

Yetkililer, müze içindeki eski ve taş yapıdan oluşan kulübenin duvarlarında küçük çaplı çökmeler olduğunu, ancak genel anlamda müzedeki eserlerin korunduğunu bildirdi.