Sam Bankman-Fried, ABD mahkemesinde; FTX'İ diğer şirketi Alameda'yı finanse etmek ve siyasi bağışlar için kullandığı yönündeki suçlamaları reddetti.

250 Milyon Dolar Kefalet Ödemişti

Geçen ay tutuklanan Sam, 250 milyon dolarlık bir kefalet ödeyerek serbest bırakılmıştı. Yargıç Lewis’in, 2 Ekim olarak belirlediği duruşma tarihinde,  suçlu bulunursa 100 yıldan fazla hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

En yakın çalışma arkadaşlarından ikisi şimdiden suçlamaları kabul etti. Tüm kripto para endüstrisini sarsan soruşturmada hükümetle işbirliği yapıyorlar. 30 yaşındaki eski milyarder tutuklanmadan önceki röportajlarında başarısızlıklarını kabul etmiş ancak yaşananları basite indirgeyerek  "hatalar" olduğunu söylemişti.

Milyarlarca Dolar Uçtu

2019'da FTX'i kuran Sam, siyasi ilişkileri, ünlülerin desteği ve zor durumdaki diğer firmaları kurtarma paketleriyle kripto sektörünün en güçlü isimlerinden biriydi. Kasım ayında, çalkantılı finans raporlarının ateşlediği müşteri çıkışı, FTX'i iflas ilan etmeye ve milyarlarca dolar değerinde kayıp fonu ortaya çıkarmaya zorladı.

Suçlama: Kasıtlı Dolandırıcılık

Geçen ay bir basın toplantısında Amerika’lı savcılar, müşterilerin dijital token alıp-satma platformundaki erimenin "kasıtlı dolandırıcılıktan" kaynaklandığını söylediler. Savcılar, Bankman-Fried'i FTX’deki müşteri fonlarını diğer şirketi Alameda'danın borçlarını ödemek ve başka yatırımlar yapmak için zimmete geçirmekle suçladı. 

Dijital  dolandırıcılık, kara para aklama ve kampanya finansmanı ihlalleri de dahil olmak üzere sekiz suç duyurusunda bulundular. Aralık ayında Bahamalardan tutuklanan eski milyarde ABD'ye iade edildi çıkarıldığı mahkemede 250 milyon dolarlık bir kefalet ödeyerek serbest kaldı. 

Ailesinin Yanında Kalıyor

Kefalet koşulları, elektronik bir izleme bileziği takılması ve Stanford Üniversitesi'nde hukuk profesörü olan ebeveynlerinin Kaliforniya'daki evinde kalmasını gerektiriyor. Ailesi, Bay Bankman-Fried'in mahkemeye çıkmaması durumunda parayı garanti altına alan bonoyu imzaladı.

Vatandaşların İhtiyacı İçin Kesin Talimat Verildi! PTT ve 3 Kamu Bankası 20 Bin TL Krediyi Şipşak Hesaplara Yatıracak Vatandaşların İhtiyacı İçin Kesin Talimat Verildi! PTT ve 3 Kamu Bankası 20 Bin TL Krediyi Şipşak Hesaplara Yatıracak

Ailesi Tehditler Alıyor

Salı günkü mahkeme dosyalarında avukatlar, Sam Bankman-Fried'in ailesinin tehditler aldığını söyleyerek diğer destekçilerin kimliklerinin gizli tutulmasını istedi. Yargıç Lewis bu talebi kabul etti.