Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen depremler toplam 11 ili birden etkiledi. Etkilenen illerde yaşayan vatandaşlar olumsuzluklar yaşadı. Deprem bununla da kalmayıp Akdeniz bölgesinin doğusuna sıçradı.  Akdeniz Bölgesi’nin doğusunda meydana gelen depremler de o bölgede yaşamını devam ettiren vatandaşları etkilemeyi başardı. Prof. Dr. Naci Görür tarafından yeni bir deprem uyarısı yapıldı.

Prof. Dr. Naci Görür Korkuttu: İstanbul Depreminin Şiddeti 9 Olur! Prof. Dr. Naci Görür Korkuttu: İstanbul Depreminin Şiddeti 9 Olur!

5 İl Dikkat!

Dün geceden beri art arda meydana gelen 4’ün üzerindeki depremler vatandaşın büyük bir deprem yaşayıp yaşamayacağını düşünmesine neden oldu. Konuyla ilgili Prof. Dr. Naci Görür açıklama yaptı. Depremin oluştuğu fay ile ilgili bilgi de veren Naci Görür tarafından yapılan açıklama dikkat çekti. Naci Görür tarafından yapılan açıklamada:

"Saraycık-İncesu/Kayseri'de 4,9 ve 4,2 artçı deprem oldu. Bu deprem düşük aktiviteli Ecemiş Fay zonu içerisinde. Bu zon KAF'dan ayrılıp Mersin'e kadar uzanır 730 km uzunluktadır. Geçmişte büyük depremler üretmiştir. 1414, 1717 ve 1835’de depremlerin şiddeti yer yer VIII olmuştur.

1717 depreminde 8 binden fazla insan ölmüştür. 1835'de 1000'den fazla insanın öldüğü söylenir (Anadolu Gaz.). Aletsel dönemde 1940, 1960, 2021 yıllarında genellikle 4-5 mertebelerinde depremler olmuştur.

Son Maraş ve Gaziantep depremleri Anadolu Levhasının bölgeye yakın aktif fay sistemlerinde stres alanı değişimlerine neden oldu ve muhtemelen kimi fay parçalarının kırılmasına neden oluyor. Bu nedenle ERZİNCAN-KARLIOVA, MALATYA, ADANA, KAYSERİ ve SİVAS yörelerinde bu tür depremler beklenebilir. Sevgiyle.” denildi.