Kış aylarının etkisini göstermeye başladığı şu günlerde yakacak ihtiyacını karşılamakta zorlanan vatandaşın imdadına yetişen hükümet düğmeye bastı. Belirlenen şartları kapsamanız durumunda hükümetten yakıt yardımı alacak, bu yardımı da PTT üzerinden çekeceksiniz. 

Yeni yılında girmesi ile birlikte belirlene zamlar sonrasında yardım paralarına da zam yapılıp yapılmayacağı merak edilmekteydi. Devlet yardıma muhtaç olan ailelere destek konusunda tüm imkanları sağlamaktayken, özellikle de yakacak yardımı konusunda rekor zamma gidildi. 

Yeni yardım paketleri ile sosyal yardımlarında zamlandığı açıklaması vatandaşın yüzünü güldürürken, evini de ısıtacağa benziyor. Maddi imkânı yerinde olmayan vatandaşın elektrik ve doğalgaz tüketimini karşılamak adına devlet fatura desteği vereceğini açıkladı. PTT üzerinden yapılacak fatura yardımı hangi şartlarda veriliyor. PTT fatura desteği başvuru şartları nelerdir?

Doğalgazların, elektriklerin ekstra açıldığı bu soğuk kış günlerinde fatura yükünüzü hafifletecek yardım parası PTT üzerinden yapılıyor. Doğalgaz ve Elektrik yardımı için başvuruda bulunup, başvurusu onaylanan vatandaş, rahat bir kış geçireceğe benziyor. 

İlk Ankara'da çocuklar üşümesin sloganıyla büyükşehir belediyesinin başlattığı yardım kampanyası tüm ülkeye yayılmaya başladı. 

PTT fatura yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Maddi imkânı yerinde olmayan vatandaşın faydalanabileceği yardımlar arasına fatura yardımı da eklenmesi, şu kış günlerinde vatandaşın içini ısıttı. 

Elektrik Faturanız 130 TL Üzeri İse Hemen PTT'ye Gidin! Tüketim Yardımı Başladı Elektrik Faturanız 130 TL Üzeri İse Hemen PTT'ye Gidin! Tüketim Yardımı Başladı

PTT tarafından ödenecek olan yakacak yardım alabilmek için başvuru yapmanız zorunluluğu mevcut. E-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 'Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti' kısmına giderek ilgili kısma ulaşabilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz. 

PTT üzerinden de başvurular kabul ediliyor

Posta ve Telgraf Teşkilatı'na giderek alınacak olan yakacak yardımı başvurusunu direkt PTT'ye giderek de yapabileceğinizi biliyor musunuz? İnternete girme imkânı olmayan ya da kullanamayan vatandaş için özel olarak PTT şubesine giderek yakacak yardımına başvurusunda bulunma imkânı mevcut. Eğer ki siz de E-Devlet üzerinden işlemleri yapamamaktaysanız, en yakın PTT şubesine giderek yardım için başvuruda bulunabilirsiniz. 

Yardım ödemeleri nereye yatırılacak?

Yakacak yardımı almanız durumunda hak kazandığınız yardım parasını PTT'den alabilmektesiniz. PTT'ye doğalgaz faturaları ile ibraz durumunda PTT kart aracılığı ile yatan meblağı çekebilirsiniz. 

Kimler yakacak yardımı alabilir

E-devlet kapısı üzerinden başvuru bulunulması, T.C. vatandaşı olunması durumunda yardımdan faydalanabilirsiniz. Öte yandan Doğal gaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olunması zorunluluğu mevcut iken, ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir doğal gaz aboneliğinin de bulunması şartı mevcut. 

Dayanışma Vakfı'nın Onay zorunluluğu var

Tüm işlemleri hallettikten sonra ilçe Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın da onay vermesi durumunda ödemenizi PTT'den çekebilirsiniz. 

Yardım parası ne kadar?

Geçtiğimiz sene 900 TL olan fatura yakacak yardımı, 2023 yılında zamlı olarak verileceği açıklanırken, şartlara göre en yüksek 2.750 TL verileceği ön görülüyor

Emekli ve 65 yaş üstü birey için starta basıldı

Geçtiğimiz aylarda onaylanan özel şirkette çalışana 1.000 TL yakacak yardımı iş veren tarafından onaylanmasa da, vergiden muaf edileceği açıklaması sonrasında ödemeler hızlanmaya başlamıştı. Ocak-Şubat-Mart ve Nisan aylarında senede dört kere 4 bin lira teklif kabul edilmişti. Sonrasında ise yakacak yardımını emeklilerde almak istemesiyle birlikte tasarının meclise sunulacağı gün iple çekiliyor. Ancak EYT ve sözleşmeli kadro çalışmalarının sürdüğü meclis gündemi yoğun olduğu için, bu yasa tasarısının bu sene tamamlanamayacağı da bildirildi