Belediye Yardımları Hem Cebinizi Hem Evinizi Isıtacak! Geç Kalmayın Belediye Yardımları Hem Cebinizi Hem Evinizi Isıtacak! Geç Kalmayın

EYT’lilerin bu yıl yüzde 40'ı emekli olabilecek. EYT'nin bütçesi yapıldı. Bütçe performansımız beklentilerin üzerinde olacak." " Ek olarak, Bakan Nabati enflasyon oranının düşmeye devam edeceğini tahmin etti.

Bakan Nebati’den açıklamaların bir kısmı şu şekilde;

10-6

EYT kesinlikle maliyeyi zorluyor. Bu talebi karşılamak için, altyapının bütçeyi zorlamadan dikkatli bir şekilde planlanması gerekir. Potansiyel olarak yaklaşık 5 milyon emeklisi olabilir. Bu yıl 2 milyon 250 bini, yani yüzde 40'ı emekli olabilecek. Artık yükü rakamlarla ifade etmesem de yeni yıla kaynak oluşturarak başladığımız için içimiz rahat. Bütçeye pozitif bir yük getiriyor. Bu konuda kendimizi tamamen rahat hissediyoruz.

Döviz Kurları ile İlgili Paylaşımlar

2021'in son üç ayında Türkiye bir kur saldırısına maruz kaldı. Dolar, Türkiye'deki döviz kurundan bahsederken kastedilmektedir. Sokak insanından işçisine, köylüsünden ev hanımına herkes dolara bakıyor. Toplumun her üyesi ister yukarı ister aşağı olsun, dolar kurundaki herhangi bir değişikliği yakından takip eder.

2017 yılından itibaren TL, dolar karşısında değer kaybetmiştir, bu nedenle gerçek değerine dikkat edilmelidir. Türk Lirası (TL), ABD doları karşısında ölçüldüğünde 2013 yılında en yüksek değerini gördü.

Bu neden önemli? Yurt dışından ne kadar çok ithal ederseniz TL o kadar değerli olur. Türkiye'de üretim zorunluluğu yoktur. Türk Lirası neredeyse değersizleşecek ve bu da tam tersi bir etki yaratacaktır. Enflasyon ve küresel ekonomik koşullarla karşılaştırıldığında dolar geçen yıl yüzde 44 arttı. TL'nin reel değeri maksimum %57'ye yükseldi. İdeal nokta pazar tarafından belirlenir.

Enflasyonun Son Durumu ve Gidişatı

Geçen yıl gelmiş geçmiş en zor yıldı. Geçen yıl dünya enflasyonla boğuştu. Uluslararası bir konuydu. Uluslararası emtia fiyatlarındaki artış, dünya genelinde yüksek enflasyon beklentileri, dünya genelinde enflasyona bağlı olarak ithalat enflasyonu ve başta muhalefet olmak üzere kur atakları sonucunda enflasyonun artacağını düşündüren davranışlar toplumun ekonomi algısını zedelemiştir. Her ikisi de fiyatların ne olursa olsun artacağı için taleplerini ertelediler ve fiyatları tahmin ettiklerinden daha fazla yükselttiler. Çatışma beklentilerimizi alt üst etti. Aralık ayında sert bir düşüş yaşandı. İnançlar hayal kırıklığına uğradı.