EYT'lilerin SSK prim borçları ve BAĞ-KUR borçları yapılandırılacak mı? Konuyla ilgili merak edilen gelişmeler haberimizin devamında yer alıyor..

Denizbank Promosyon Şovu Yaptı! 18.800 Ek Ödeme Hesaplara Yattı Denizbank Promosyon Şovu Yaptı! 18.800 Ek Ödeme Hesaplara Yattı

Kabine toplantısında Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı açıklama EYT’liler tarafından heyecanla bekleniyor. Öğrenciler, vergi borçluları, askerlik cezası olanlar gibi bir çok kişi yapılandırma bekliyor. Yapılandırma bekleyenlerden biri de EYT'liler. Maliyeye vergi borcu olanlar ve bu borcu hala kesinleşmemiş olanlar veya dava sürecinde olanlar, Kredi ve Yurtlar öğrenim kredisi borcu olanlar, trafik cezası olanlar, motorlu taşıt vergi borcu olanlar, nüfus cezası olanlar, askerlik cezası olanlar, gümrük cezası olanlar, otoyollardan veya köprülerden kaçak geçiş ücreti ve cezası olanlar yapılandırma bekleyenler arasında yer alıyor. Peki bu yapılandırma EYT'lileri kapsayacak mı? İşte detayları..

EYT'liler Borç Yapılandırması Bekliyor

10-10

Bilindiği gibi EYT'den yararlanmanın bazı şartları var. Prim borçlarının ödenmesi bu şartlardan biri. Bu şartı yerine getiren EYT'liler yapılandırmadan yararlanabiliyor. Ayrıca doğum sebebiyle veya askerlik borçlanmasıyla emekli olacak EYT'liler de yapılandırmadan yararlanabiliyor. SGK’ya borcunu ödeyip emekli olabilir yazısı alanlarla birlikte yeni düzenleme maddi imkanı yeterli olmayanlara da şans tanıyor. Böylece emekli olabilir yazısı ile kamu bankasına başvuru yapılması durumunda banka borcu SGK'ya aktarılıyor. Bu aşamadan sonra emekli maaşı başlıyor. Kredi taksitleri ise emekli maaşından düzenli olarak kesiliyor. Tüm bu seçenekler, EYT'liler yapılandırmadan yararlanacak mı diye  bekleyenlerin yüzünü güldürüyor.

EYT'liler İçin Prim Şartı Kaç Gün

Peki, EYT'liler kaç gün prim şartına tabi? Bu sorunun cevabı da merak edenler için bu başlık altında yer alıyor. Bilindiği gibi 1999 Eylül'üne kadar normal emeklilik için yaş şartı yoktu. Yaş şartı yalnızca kısmi emeklilikte prim günü eksik olanlar için bulunuyordu. Bu şartlar ise çalışma alanına göre farklılık arz ediyordu. Peki şu an EYT'liler için prim şartı kaç gündür? Kadınlar için 20 yıl sigorta süresi ve 5 bin prim günü gerekirken erkeklerde bu süreler 25 yıl sigorta süresi ve 5400 gün pirim ödeme şartı bulunuyor.