EYT’nin yasalaşmasıyla birlikte bir yandan EYT başvuruları başladı, diğer yandan emekli maaşları ve kıdem tazminatları hesaplanmaya başladı. EYT maaşları ve kıdem tazminatı nasıl hesaplanır? EYT maaşı ne kadar olacak? EYT kıdem tazminatı ne kadar oluyor? İşte EYT’lilerin ödemelere dair merak ettiği detaylar...

EYT Maaşları Ne Zaman Yatacak?

EYT maaşlarının Nisan ayının 1’inden itibaren başvuran vatandaşlara bağlanması bekleniyor. Başvuru işlemlerini gerçekleştiren EYT’liler diğer yandan kıdem tazminatının ne kadar olacağını da hesaplmaya başladı.

eytliler-ilk-maaslari-aliyor-eyt-maas-ve-kidem-tazminati-tek-tek-hesaplandi-2

EYT Kıdem Tazminatı Hesaplaması

İşverenler için kıdem tazminatının ödenmesi noktasında devlet, kredi kolaylığı oluşturmaya çalışırken çalışanlar için de 5 puanlık prim desteğini sunuyor.

EYT’nin yürürlüğe girmesinin ardından emekli olan tüm diğer vatandaşlar gibi EYT’lilerin de maaş hesapları yapılacak. Buna ek olarak emeklilik hakkını elde eden Emeklilikte Yaşa Takılanların kıdem tazminatı da korunacak. İşverenlere çalışmaya devam eden vatandaş için yüzde 5 prim desteği yapılacak.

1 Nisan EYT Maaşları Yattı

1 Nisan EYT maaşları yattı, haberiyle EYT’liler sevinçten havalara uçacakları ilk maaşları bekliyorlar. Mart ayında EYT’nin yasalaşmasıyla beraber, Nisan’ın 1’inde emekli aylıklarına 5 milyona yakın vatandaş kavuşacak.

eytliler-ilk-maaslari-aliyor-eyt-maas-ve-kidem-tazminati-tek-tek-hesaplandi-

EYT Maaşı Hesaplaması

EYT’lilerin maaş hesaplaması, her SGK’lının maaşının hesaplandığı şekilde yapılacak. Prim günü ile sigortalılık süresi tam olan emekliler maaşlarını hesapları üzerinden alacak.

Maaşlarda 3 Dönem

Maaşlarda 3 dönem dikkate alınacak; 1999 yılı öncesindekiler, 1999 – 2008 aralığındakiler ve 2008’den sonrakiler olarak 3 ayrı hesaplama şeklinde yapılacak. 3 dönemin hesaplamaları birleştirildikten sonra EYT maaşları oluşacak. Prime esas bütün kazançların dikkate alınmasıyla maaşlar belli olacak.

Yaş beklerken ödenen fazladan primler, çalışılan yıllar, aylık kazanç ile çalışma süresi, işe ara verilip veirlmediği gibi faktörler emekli maaşları hesaplanırken baz alınacak.

Yıllık Büyüme Oranı EYT Maaşlarına Yansıyacak

Ayrıca yıllık büyüme oranı da EYT’lilerin maaş hesaplamasına yansıyacak. Yüzde 30 oranında büyüme zammı emeklilere eklenecek. Enflasyon oranı ile birlikte de maaş hesaplamaları netleşecek. En az emekli maaşı alan vatandaş için belirlenen rakam Ocak – Temmuz aralığında 5.500 TL olmuştu.

Ayçiçek Yağı İndirimini Gören 3'er 5'er Alacak! 5 LT Fiyatı Şok Edecek Ayçiçek Yağı İndirimini Gören 3'er 5'er Alacak! 5 LT Fiyatı Şok Edecek

eytliler-ilk-maaslari-aliyor-eyt-maas-ve-kidem-tazminati-tek-tek-hesaplandi-3

EYT Kıdem Tazminatı

EYT’lilerin başvuru yapmasıyla birlikte tazminat hakkı da doğuyor. Normal şartlar altında istifa eden kişilerin tazminat hakkı olmazken emeklilik için istifa edileceğinden tazminat alınabiliyor. Ek bir ihbar tazminat hakkı ise olmuyor. Son brüte göre bakıldığında asgari ücretin 8.506 TL olması en az brüt maaşı da 10.008 TL yapıyor. Kıdem tazminatı tavanı ise bu durumda 18.982 TL oluyor.