Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için müjdeli haberi verdi. Verilen bu müjdeli haber sonrasında EYT’lilerin emekli olabileceği gündem oldu. Bu haberin ardından EYT’liler emekli olduklarında maaşlarını taşıması durumunda bankalardan promosyon alabilir miyiz diye düşünmeye başladı. Tamamen merak sorusu olan bu konuyu gelin beraber araştıralım.

ŞOK Aktüel Ürünler Kataloğu Yayınlandı! 4 Şubat 2023 ŞOK İndirim Listesi ŞOK Aktüel Ürünler Kataloğu Yayınlandı! 4 Şubat 2023 ŞOK İndirim Listesi

EYT’lilerin kadınlarda toplamda 5000 gün ve 20 yıl, erkeklerde ise 5400 gün ve 25 yılı dolduranların emekli olabileceği geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı tarafından açıklandı. Bu koşulları sağlayan EYT’lilerin emekli olabileceği artık kesinleşti.

Bankaların Emeklilere Sunmuş Olduğu Promosyondan EYT’liler Yararlanabilecek Mi?

15-4

Ülke çapında birçok banka, müşteri çekmek ve elde tutmak için emeklilere özel promosyonlar sunuyor. Bu promosyonlar nakit promosyonu, Muafiyet ücretleri, tasarruf hesaplarında daha yüksek faiz oranları ve indirimli kredi oranları. Bu promosyonlar, bankacılığı emekliler için daha uygun hale getirmek için tasarlanmıştır. Bankalar, emeklilere bu promosyonları sunarak kendilerini farklılaştırmayı ve kişisel hizmetine değer veren müşterileri çekmeyi umuyor.

Uzun yıllardır emekli olmayı bekleyen 2,5 milyon EYT'li, kendi tercihlerini yaparak gelirlerini alacakları bankadan teklif alabilecek. EYT’liler de emekli olur olmaz tercih ettikleri banka ile promosyon sözleşmesi imzalayarak promosyonlarını önceden görebilecekler. Emeklilerin banka promosyonlarını kazanabilmeleri için önümüzdeki üç yıl boyunca bankadan maaş alacaklarını teyit etmeleri gerekiyor. Bu konuyla alakalı başka bir kriterin olmadığı biliniyor.

EYT’liler Bankalardan Kaç TL Promosyon Alabilecek

17-1

SGK’nın bankalarla 2022 yılı için imzaladığı protokolde kimin ne kadar promosyon alabileceği aşağıda listelenmiştir;

  1. 3 bin 500 liraya kadar olanlara 3 bin lira
  2. 3 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya kadar olana 3 bin 500 lira
  3. 7 bin 500 liradan 10 liraya kadar olana 4 bin 500 lira
  4. 10 bin liranın üzerinde olanlara 5 bin lira

Önümüzdeki birkaç yıl içinde 2,5 milyon kişi emekli olacağından, bankalar daha fazla emekliyi çekmek için ek anlaşmalar yapmak isteyebilir. Bu, ilerleyen günlerde banka hesap özetlerinde görülecektir. Bankalar bu noktada müşterilerini oldukça memnun edecek gibi görünüyor. Daha sonradan ortaya çıkacak kampanyaları da mutlaka takip etmek gerekiyor.