EYT’nin yasalaşmasının ardından başvurular SGK ve e-devlet üzerinden hızlı bir şekilde başladı. Diğer yandan bankalar da şimdiden kampanyalarını ve özel promosyonlarını sunuyor. Promosyonlarını henüz almayan birçok emeklinin bankalarını tercih etmesi için borçlanma yoluyla emekli olacaklardan tutunda nakit ihtiyacı olan EYT’lilere kadar özel kampanyalar çıkıyor. Bankaların yarışına gittikçe hız kazandıran EYT’nin yasalaşmasında bakın hangi banka ne kadar promosyon veriyor?

Hesaplarınıza Sık Sık Bakın Bayram Öncesi Ödenecek Hesaplarınıza Sık Sık Bakın Bayram Öncesi Ödenecek

EYT’nin Resmi Gazete’de 3 Mart 2023 tarihinde yayımlanmasıyla direkt bankaların yaptıkları kampanya hazırlıklarını duyurmaya başlaması bir oldu. EYT’den faydalanacak vatandaşlara özel hazırlanan cazip kampanyalar gittikçe dikkat çekiyor. EYT kapsamında öncelikle 2.2 milyon vatandaş emeklilik haklarını elde edebilecek. Emekli olmak için 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişli olması gereken vatandaşların erkekler için 25 yıl, kadınlar için ise 20 yıl, yani 5000 ila 5975 prim günü şartı bulunuyor. Vatandaşlardan bunları karşılayanlar anında emekliliklerini alabilirken, diğer EYT’liler ise doğum borcu ya da askerlik borcu ile farkı kapatabilmektedir. Günlük kredi maliyeti ise şu an asgari olarak 106,75 TL.

Yani bu durumda 540 gün askerlik görevini yapmış birisinin 57.645 TL cebinden çıkıyor. Durum böyle olunca da nakit parası bulunmayan kişilerin yardımına bankalar yetişti.

eytliler-dengeleri-degistirdi-bankalar-herkesin-nakit-sikintisini-cozuyor-2

Promosyon Ödemeleri Bankalardan Yapılıyor

Kredi kampanyalarının düşük faizli ve uzun vadeli olarak sağlanması vatandaşların en çok rahatlamasını sağlayan etkenlerden birisi. Prim borcunu nakit biçimde karşılayamayan ya da prim borcu çok fazla olan EYT’lilerin emeklilik haklarını alabilmesi için bankalar EYT’lilere ekstra özel reklam kampanyaları sundular.

3 sene kalma taahhüdünde bulunan EYT’liler de promosyonlarını seçtikleri bankalardan alabilmektedir. Ancak burada EYT’liler için ekstra sunulan cazip teklifler de önemli bir faktör. EYT’den emekli olacak vatandaşlar kendilerine en uygun olan bankayı seçmelidir.

eytliler-dengeleri-degistirdi-bankalar-herkesin-nakit-sikintisini-cozuyor-1

EYT’liye Özel Promosyon Ve Kampanyalar

Akbank’ı ele alacak olursak maaşa göre 7 bin TL’ye kadar promosyon sunmasına ek olarak Wings yada Axess kartlarından 12 ay 1.000 TL harcama hakkı ile 1.500 TL chip para veriyor. Ek olarak EYT’li olan vatandaşlara 8.500 TL’lik bonus fırsatı eklenmiş oluyor. İhtiyaç kredisi EYT’li müşterilere özel olarak yalnızca 1,78 faiz oranlarıyla verilerek SGK prim borçlarının kapanmasını sağlıyor.

Akbank gibi Garanti BBVA, Denizbank, ING Bank, İş Bankası, TEB, QNB Finansbank ve Yapı Kredi bankaları da büyük fırsatları EYT üyelerine özel olarak sunmaktadır. Emekli promosyonu ve EYT ihtiyaç kredisi için araştırmaları iyi yaparak maaş bankasını seçmekte yarar vardır.