2023 memur ve emekli zammı dün belli oldu. Dün açıklanan Aralık ayı enflasyon oranına göre SGK ve Bağ-Kurlular için yüzde 15,39 olarak açıklanırken memur ve memur emeklileri için bu oran yüzde 16,47 olarak belirlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tüm memurlar ile emeklilerin zam oranı yüzde 30 seviyesine yükseltildiği açıklandı. Hal böyle olunca kıdem tazminatı da yükseldi.

18-24 yaş arası öğrencilere müjde geldi! 7500 TL öğrenci yardımı için e-Devlet başvurusu az önce açıldı 18-24 yaş arası öğrencilere müjde geldi! 7500 TL öğrenci yardımı için e-Devlet başvurusu az önce açıldı

Kıdem tazminatı tavan ücreti ne kadar oldu? Dün açıklanan Aralık ayı enflasyonuyla beraber hemen herkesin gözü kıdem tazminatına çevrildi. Özellikle EYT ile emekli olacak kişiler tazminat almaya hak kazanırken bir yandan da ne kadar kıdem tazminatı alınacağı merak edilmektedir. Biz sizler için kıdem tazminatıyla ilgili içeriği güncelledik.

2023 Kıdem Tazminatı Belli Oldu!

2022 yılının Aralık ayında EYT düzenlemesi sonrası milyonlar tarafından kıdem tazminatı hesaplanmaya başlandı. Özellikle 2023 yılında asgari ücret zammına gelen yüzde 54,6’lık zammın ardından kıdem tazminatı da zamlandı. Asgari ücrete gelen zammın ardından 2023 kıdem tazminatı taban tutarı 10.004 TL olarak belirlendi.

2023 Kıdem Tazminatı Tavan tutarı ise memur maaş kat sayısına göre belirlenmektedir. 2022 Temmuz ayından sonra kıdem tazminatı 15.371 TL’ye yükseldi. Dün açıklanan yüzde 30’luk memur zammı ile kıdem tazminatı tavan ücreti 19.982 TL olarak belirlendi.

Kıdem Tazminatı Şartları Nelerdir?

Bir çalışana verilen kıdem tazminatından faydalanabilmek için çalışanın kendi isteği dışında işinden ayrılması gerekmekte ve aynı işyerinde en az 1 yıl çalışmış olması gerekmektedir. Çalışan veya EYT’li istifa etmesi halinde kıdem tazminatı ödenmemektedir. Fakat erkek işçi askerlik sebebiyle, kadın işçi de evlilik sebebiyle işinden ayrılırsa kıdem tazminatı hakkından faydalanabilir. Bir çalışan emekli olmak için kendi isteğiyle işinden ayrılsa bile kıdem tazminatı alabilmektedir.

Kıdem Tazminatı Hesaplama

Kıdem Tazminatı hesaplama işveren tarafından yapılmaktadır. Herhangi bir iş sözleşmesinin kıdem tazminatını gerektiren bir sebeple fesh edilmesi durumunda çalışma gösterilen her yıl için 30 günlük brüt ücret kadar kıdem tazminatı ödemesi yapılmaktadır. İşçilere ödenen ücretin yanı sıra işçiye işveren tarafından ödenen tüm para ödemesi dikkate alınmaktadır.