Ak Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Ekbaşoğlu, EYT'ye yönelik kanun teklifinin bugün TBMM'ye sunulduğunu açıkladı. 

2 milyon 250 bin çalışanı doğrudan ilgilendiren EYT düzenlemesinde Akbaş'ın verdiği bilgilere göre yaşa takılan ancak prim gün ve çalışma süresini dolduran herkesin emekli olabileceğinin tekrar altını çizdi. 

eytmeclis

İslam Memiş Bu Sefer Çok Net Uyardı! Altın Fiyatları Al Satçıları Sevindirecek İslam Memiş Bu Sefer Çok Net Uyardı! Altın Fiyatları Al Satçıları Sevindirecek

9 Eylül 1999 yılı öncesinde sigortalı olanların faydalanabileceği EYT yasasına, sosyal güvenlik destek primi de getirildi. Yüzde 5 oranında verilecek olan destek priminin 500 TL olacağı belirlendi. 

EYT Teklifi Ne Zaman Yasalaşacak?

Milyonların beklediği EYT kanun teklifi, bugün itibarıyla Meclis'e sunulduğundan, haftaya Salı ya da Çarşamba günü, yani 7-8 Şubat 2023'te yasalaşması bekleniyor. 

eytmeclisteklif

2 milyon 250 binden fazla çalışanın emekliliği hak edeceği 2023 yılında, isteyenler hemen emekli olabilecek. Şubat ayında ise Meclis'ten kabul edilecek olan yasa Resmi Gazete'de yürürlüğe girecek. Böylelikle de emeklilik başvuruları başlayacak.

Hak kazananlar e-Devlet ya da SGK üzerinden, çalışmaya devam eden memurlar ise kendi kurumları üzerinden başvuru yapabilecek. 

Artık Zorunlu Emeklilik Yok!

Öte yandan taşeron olarak adlandırılan ve daimi işçi statüsündeki 100 binlerce çalışan için de bir düzenleme yapıldı.

eyt-1

375 sayılı kanuna göre emekliliği hak eden ve taşeron işçi kadrosuna geçen vatandaşlar da isterlerse emekli olabilecekler. Ayrıca yine isterlerse kendi yerlerinde de çalışabilecek ve zorunlu emeklilik bu kanun kapsamında ortadan kaldırılacak.