Meclis’te EYT’nin geçmesiyle beraber vatandaşlar detayları araştırıyor. BAĞ-KUR Tescil Affı’nın EYT torbasında olup olmadığı da merak konusu. GSS primleri, sigorta primleri, işsizlik sigortası primleri, sosyal güvenlik destek primi borçlarının yapılandırılmasında Bağkur Tescil Affı da olacak mı? Peki, 2000 öncesi vergi kaydına sahip olmayan Bağkurlular için bir çalışma olacak mı? Bağkur tescil affı ne zaman çıkacak? İşte tüm detaylar...

EYT’nin Meclis’te kabul edilmesiyle birlikte BAĞ-KUR tescil affına dair araştırmalar yapılmaya başladı. EYT’den faydalanamayan Bağ kurlu vatandaşlar emekli olmak için geriye dönük Bağkur Tescil Affı’na ihtiyaç duyuyor. Peki, BAĞ-KUR tescil affı 2023 senesinde çıkacak mı?

Bağkur Tescil Affı Çıkacak Mı?

Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 bin TL altındaki vergi borçlarının silinmesine dair yapılandırma gerçekleşeceğini açıkladı.

Asgari Ücretli Çalışana 25.000 TL Ödeme Yapılıyor! PTT ve SGK İş Başında Asgari Ücretli Çalışana 25.000 TL Ödeme Yapılıyor! PTT ve SGK İş Başında

Yapılandırma kapsamında ceza, vergi, faiz gibi bütün başlıklarda 2 bin TL altında olan borçlar silinecek ve tüm borçlar vatandaşlara ödemesi kolay şekilde taksitlendirilecek.

Yapılandırma kararı kapsamındaki 2 bin TL altı silinecek borçların 31 Aralık 2022 tarihinden öncesine ait olması şartı bulunuyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılandırmaya dair çalışmaları devam ettiriyor. Öğrenilen bilgilere göre Kira beyanı, trafik cezaları, kabahatler yasası kapsama girecek. Eğer birisi üzerinde 3 farklı ceza gözüküyorsa ve 2 bin TL’yi geçmiyorsa borç silinecek.

Bağ kurlulara Bir Düzenleme Var Mı? EYT’den Bağ kurlular Yararlanabilecek Mi?

Sigortalılık süresinin durması Bağkurlular için ihya edilmesine olanak verecek. Bu durumda BAĞ-KUR’lu kişilerin geçmişte durdurulan sigortası ise prim borcu sebebiyle yeniden yapılandırılarak hizmet süreçleri aktif hale gelecek.

Hizmet süreleri önceki yapılandırmalarda durdurulan BAĞ-KUR’ular için 4 ay başvuru süresi olacak. Prim tutarını hesaplayarak ilk taksit ödemelerini yapmalarıyla sigortaları durmamış sayılacak ve emeklilik hesabına dahil edilecek.

Bu bağlamda sigortalıların hak sahibi olan vatandaşlarda faydalanabilecek. Bu yapılandırmada da benzer uygulama yapılacağı için prim ödemelerini yaparak sigortalarını aktif hale getirenler EYT’den faydalanabilecek.

Vergi Borçları Yapılandırmaya Dahil Mi?

Yapılandırma kapsamında tüm borçlar silineceği için gelir vergisi de kapsama alınacak. KDV de eklenecek. Trafik cezaları ve gelir vergisi de dahil olacak. 2 bin TL üstündeki borçlar da yapılandırılarak faizleri silinecek.

Yapılandırma Başvurusu Ne Zaman?

Yapılandırma başvurusunda bulunacak kişiler 30 Nisan’a kadar müracaatlarını tamamlamalılar. 31 Aralık 2022 tarihine kadar olan tüm borçlar da bu kapsama dahil edilecek.