BİM Aktüel Ürünler Kataloğu! 7 Şubat 2023 BİM İndirim Listesi BİM Aktüel Ürünler Kataloğu! 7 Şubat 2023 BİM İndirim Listesi

EYT ve Sözleşmelilere Kadro konusunda bugün tarih netleşecek. Milyonlarca kişi bugün yapılacak olan açıklamaya gözünü çevirmişken, başta EYT'liler olmak üzere verilecek olan tarihler için geri sayım başladı. Peki hem EYT hem de Sözleşmeliler kadro konusu tarihi ne zaman meclise girecek? EYT'li ne kadar promosyon alacak?

Sözleşmelilere Kadro ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusu uzun süredir gündemdeki yerini koruyor. Öyle ki hem EYT'den faydalanmak isteyen hem de Kadrolu personel olmak adına çalışan vatandaş, bu düzenlemelerin ne zaman meclise gireceği konusunu merakla araştırıyor. 

500 bin sözleşmeli personel için starta basılmışken, EYT düzenlemesinin meclise girmesi konusunu milyonlarca kişi merakla bekliyor. 

EYT'li ne zaman emekli olacak?

9 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi olan, kadınlarda 20 yıl sigortalılık süresini, erkeklerde ise 25 yıl sigortalılık süresini tamamlaması ve 5.000 prim gününü doldurması durumunda emeklilik hakkı kazanan vatandaş için bugün büyük gün. 

EYT ne zaman meclise girecek?

Konu ile alakalı olarak AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, yaptığı açıklamasında sözleşmelilere kadro konusunun bu hafta meclise gireceği müjdesini vermişti. Peki durum bu iken EYT ve Sözleşmelilere Kadro düzenlemesi ile alakalı gelişmeler neler? ne zaman meclise girecek? Söz konusu tarih 9-13 Ocak arası olarak belirlenmişken, milyonlarca kişi detayları araştırıyor. 

EYT Başvuruları son durumu ne?

EYT ile alakalı henüz bir yasal durum söz konusu olmadığı için şu an yapılan başvuruların geçersiz olduğu bilinirken, Yasal sürece girilmesi akabinde başvurular E-Devlet üzerinden yapılacak. EYT başvuruları başladığı zaman E-Devlet üzerinden SGK'ya başvuru yapılacak. 

Ak Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan söz konusu EYT düzenlemesi için tarih verdi. Bu ay sonuna doğru düzenlemenin Meclise iletilebileceğini açıklayan Turan, 'En geç Ocak sonu Meclis'te olur ve Şubat ortası gibi yasallaşır' dedi. 

EYT'liler ilk maaşını ne zaman alacak?

Teklifin Meclise girmesi sonrasında başlayacak olan başvuru süresi sonrasında, eğer ki Ocak ayında başvuru yapılmışsa ödemeler 1 Şubat itibari ile biriken paranın tamamı ödenecek

Sözleşmeliye kadro kimleri kapsayacak?

Sayısı 500 bin civarında olan kadroya adım atmak için bekleyen personel için bildirgeyi bugün Ak Parti kanun teklifi olarak Meclis’e sunacağı açıklandı. Ahmet Sözcan konu ile alakalı “Çalışma, sözleşmeli pozisyonda son 3 yıl çalışanları kapsayacak, artı 1 yıllık aday memurluk süreci olacak. 3 artı 1’i tamamlayanlar devlette kadrolu olarak çalışacak. Peki sözleşmeliler kimler? 4B kapsamındakiler, kamu ve kamu kuruluşundaki sözleşmeli personel, belediyelerde çalışan kişiler, sağlık çalışanı ve din görevlileri bu değişiklikten yararlanacak. Bir değişiklik olmazsa bugün öğle sonrasında Meclis’e teklif sunulacak, önümüzdeki haftadan itibaren görüşülecek. 16 Ocak haftasında komisyonda ele alınacak, ardından genel kurula gelecek.”'' dedi.