Milyonlarca SSK ve Bağ-Kur’lu, EYT'de yaş sınırlaması kalkar kalkmaz emekli maaşlarıyla promosyon hesaplarını oluşturmaya başladı. Tedbir ocak ayında Parlamento tarafından onaylanırsa, maaş hesaplamaları şubat ayında başlayacak. EYT yasasının çifte emeklilik ve emekli promosyon hükümlerinden birçok kişi yararlanacak. EYT düzenlemesi, emekli olup da yaşlı olan kişilere terfi, bayram ikramiyesi, emlak vergisi muafiyeti ve emekli maaşı gibi olanaklar sunacak.

25.000 TL Promosyon Müjdesini Vakıflar Bankası Verdi 25.000 TL Promosyon Müjdesini Vakıflar Bankası Verdi

11-2

Emeklilik başvuru sürecinde promosyon bankası seçilebilir ve ödeme ilk ayın başlangıcından üç gün sonra yapılabilir. EYT'liler için emekliliğe giden yol yeni yılla birlikte başladı. Mevzuatın kabulü ile birlikte gerekli yaşa ulaşanlar başvuruda bulunarak emekli maaşı alabilirler. Ancak faydaları burada bitmiyor. EYT ile emekli olanlar kanunun yürürlüğe girmesinin ardından çifte maaş olanağından da yararlanabilecek. Hali hazırda çalışmakta olan ve EYT düzenlemesi ile emekli olabilecek olan emekli adayları bu düzenleme ile birlikte işten çıkmaları durumunda tazminat almaya da hak kazanacak.

EYT ile Emekli Olanlar Emeklilik Başvurusunu Nasıl Yapacak?

EYT düzenlemesi, emeklilik şartlarını sağlayanların yönetmelik yürürlüğe girer girmez başvurmasına izin verirken, bundan sonra herkes için başvurma yolu açıldı. Başvuru süreci yakın zamanda yetkililer tarafından açıklanacaktır. Bununla birlikte, şu anda e-Devlet üzerinden çevrimiçi olarak veya SGK müdürlüklerini ziyaret ederek şahsen emeklilik başvurusu yapmak mümkündür.

Aralık ayında EYT yönetmeliği yürürlüğe girerse ocak ayında başvurular başlayacak. Bu durumda, ilk maaş bir sonraki ayın 1 Şubat'ında hesaplanacaktır. Süreçler bittiğinde adayların 1 Şubat itibarıyla maaşları ocak ayında hesaplarına yatacak.

Emekli Olanlar Promosyonlardan Nasıl Yararlanabilecek?

SSK veya Bağ-Kur'dan emekli olanlar, SGK müdürlüklerine giderek veya e-Devlet üzerinden ulaşabilecekleri Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi'nde maaşlarını almak istedikleri bankayı seçebilecek, Emekli Sandığı'ndan emekli olanlar, maaşlarını almak istedikleri bankayı seçebilecekler. Daha sonra bu bankaya 3 yıl taahhütte bulunarak promosyon şansından yararlanabilecektir.

Emekli olan kişilerin bankalar ile anlaşma yapmasından sonra promosyon ödemeleri ilk maaşın yatmasının ardından 3 gün içerisinde kendi hesaplarına yapılacaktır.