Yapı Kredi Kendi Rekorunu Kırdı! 31,000 TL Promosyon Cepleri Doldurdu Yapı Kredi Kendi Rekorunu Kırdı! 31,000 TL Promosyon Cepleri Doldurdu

EYT yasası TBMM’den geçti. Milyonlarca kişi bu yasa kapsamında emeklilik hakkını elde edecek. Son bir aşama sonrasında EYT’liler dilekçe verecek ve emeklilik başvurusu yapacak. İlk günden bu yana EYT düzenlemesiyle ilgili merak edilen bazı sorular var. Bunlardan biri de EYT’liler ne kadar maaş alacak sorusunun yanıtı. Nihayet o sorunun yanıtı da belli oldu. EYT’lilerin alacağı zam oranı açıklandı. Ek zam tarihi de verildi.

Neredeyse 25 yıldan bu yana beklenen EYT yasası nihayet kabul edildi. Düzenlemenin hayata geçmesiyle birlikte bir 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olan Milyonlarca kişi emeklilik hakkını elde edecek nokta EYT düzenlemesi 28 Şubat tarihinde meclisten geçti. Şimdi sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasına ve ardından da kararı resmi gazetede yayınlanmasına kaldı. EYT ile ilgili birçok soru işareti var. Bunlardan biri de EYT’liler ne kadar maaş alacak sorusunu. Daha önce defalarca EYT’lilerin düşük maaş alacağı yönünde iddialar gündeme gelmişti. Bu iddiaların gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Üstelik EYT’liler için ek zam da söz konusu olacak.

Eyt'lilere Ek Zam Yapılacak

Milyonlarca EYT’li Mart ayı sonuna kadar emeklilik başvurusu yapacak. EYT’liler ile ilgili son dakika gelişmeleri De Yaşanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan milli gelir belli oldu. Milli gelir artışı EYT’lilere yansıyacak. Çünkü milli gelir artışından kaynaklanan ek zam maaşlara eklenecek. Bugün Habertürk'te bir köşe yazısı yazan sosyal güvenlik uzmanı Ahmet Kıvanç, EYT’lilere yapılacak olan ek zam konusuna değindi. EYT’lilerin uzun zamandan beri SGK maaş robotu üzerinden ne kadar aylık alabileceklerini takip ettiğini belirten Kıvanç , "Ocak ayında emekli aylıklarına yüzde 30 oranında zam yapılmasına rağmen, maaş robotunda aralık ayında gördükleri emekli aylığı aynı oranda artmamıştı. Bu durum, 2022 yılı kazançlarının 1.7886 yerine o tarihte açıklanmış olan 2022 yılı TÜFE artışına paralel 1.6724 katsayısı ile güncellenmesinden kaynaklanmıştı. EYT’lilerin nisan ayında bağlanacak aylıkları ocak ayında gördükleri tutara göre yüzde 1.68 oranında zamlı olacak. Emekli aylıkları yeni hesaplanan tutar üzerinden bağlanacak.” dedi.

Mevcut Emeklilerin Maaşını Etkilemiyor

Milli gelir artışı şu anda mevcut emekli durumda olanların maaşını etkilemiyor. Ancak 15 Ocak'tan sonra emeklilik dilekçesi vermiş olan kamu çalışanlarının, 1 Ocak'tan sonra dilekçe vermiş olan SSK ve BAĞ-KUR çalışanlarının maaşlarında yine milli gelir düzeyinde artış olacak. SGK uzmanı Kıvanç Bu konuda da şu ifadeleri kullandı:

“Emekli Sandığı’na tabi kamu görevlilerinin emekli aylıkları memur maaş katsayısına göre hesaplandığından, emeklilik dilekçesini verme tarihinin onlar açısından bir önemi bulunmuyor."