Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili yasa teklifi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ında imzasıyla artık tam anlamıyla resmileşti. Yürürlüğe giren EYT yasasından sonra başvuru işlemleriyle ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı açıklama yaptı. Milyonların beklediği EYT yasalaşıyor! EYT başvuruları başladı! Peki EYT başvuruları nereye yapılıyor? EYT başvurusu nasıl yapılır? İşte EYT hakkında merak edilenler...

2.2 milyon EYT’li sevinç içinde ilk maaşlarını bekliyor. Mart ayı boyunca yapılacak olan e-devlet üzerinden başvurular ile EYT’liler artık maaşlarını alacak. Resmi Gazete kararında EYT ile ilgili duyurunun yapılmasından sonra ilk etapta tam 2 milyon 250 bin emekli sabırsızlıkla ilk maaşlarını bekliyor. Hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirilebilecek EYT başvuruları için e-devlet üzerinden T.C. kimlik ve şifrenizle giriş yaparak işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Emekli 6,175 TL, Memur 12,778 TL! İşte Zamlı Maaş Açıklaması Emekli 6,175 TL, Memur 12,778 TL! İşte Zamlı Maaş Açıklaması

EYT BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

EYT başvuruları e-devlet üzerinden giriş yaparak Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili müracaat kısmından kolayca yapılıyor. Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yasalaşan EYT için başvurular Mart ayı boyunca sürecek. 29 gün içinde başvurusunu yapan EYT’liler için ilk maaş günü sabırsızlıkla bekleniyor.

E-devlet başvuru kısmında “Emekli” ve “Gelir” kelimelerini aramaya yazarak “Gelir aylık ödenek talep belgesi verilmesi” kısmını da işaretlemeniz gerekmektedir. Buna ek olarak orada bulunan tahsis talep türü kısmında ise “Yaşlılık aylığı” seçeneği ile adımları takip ederek müracaat işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Burada “Yeni Başvuru” butonunu tıklayarak “Yaşlılık Aylığı” tahsis talebini seçerek Bağ-Kurlu iseniz 4B’yi, SSK’lı iseniz 4A’yı işaretlemeniz ve başvur diyerek işlemlerinizi tamamlamanız yeterli olacak.

Bundan sonraki adımda ise bilgilerinizi teyit edeceğiniz sayfa ve son olarak emekli maaşınızı almak istediğiniz banka seçimi kısmı karşınıza çıkmaktadır. İletişim bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir. İkametgah adres bilgisi ile tebliğin gönderilmesini istediğiniz adresleri de belirterek “Aylık alıyor mu?” kısmını da doldurduktan sonra başvurunuz SGK’na (Sosyal Güvenlik Kurumu) iletilmektedir.

EYT KAPSAMINDA GERÇEKLEŞENLER

EYT’nin yasalaşması demek özellikle emeklilikte yaş sınırının kaldırılması anlamına geliyor. Emekli sandığı, SSK ya da Bağ-Kur ayrımı yapılmıyor. Mevcut yasadaki gibi prim gün sayısı kaldırılıyor. EYT ile 4,7 milyon vatandaş emeklilik haklarını elde ediyor. Bu kapsamda 8 Eylül 1999 öncesi sigortalılar bulunuyor.

Sigorta süresi ve prim gününü dolduran kişiler emekliliklerini elde ediyor. Eğer emekli olduktan sonra aynı yerde tekrar işe başlarlar ise 30 gün içinde olması durumunda yüzde 5, yani 500 TL destek ödemesi yapılıyor. Kıdem tazminatları ise KGF desteği olarak işverenlere uygun şartlarda sağlanacak.