Emekli resmen sevinçten uçacak! Bayram ikramiyesi 2500 TL'yi bulacak, başvuru şartı da yok Emekli resmen sevinçten uçacak! Bayram ikramiyesi 2500 TL'yi bulacak, başvuru şartı da yok

Uzun zamandır milyonlarca kişinin beklediği EYT ile ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. EYT Yaş sınırı var mı? sorusu milyonlarca kişinin gündeminde yer edinmeyi başardı. EYT 47,48,49,50,51 yaşındakileri kapsıyor mu? Konuyla alakalı açıklamayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Peki, EYT yaş şartı belli oldu mu? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Külliye’de  bir toplantı gerçekleştirerek EYT düzenlemesi için görüşme yaptılar. EYT yaş ile ilgili sorular cevap buldu.

EYT Yaş Sınırı Var Mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklama sonrası EYT’de yaş şartı aranmayacağı belirlendi. Daha önce yaklaşık olarak 4 milyon kadar kişiyi kapsadığı belirtilen EYT düzenlemesinde kapsam genişletildi. Tüm verilerin toplanarak elektronik ortama taşınmasından sonra EYT yasasının 5.7 milyon kişiyi kapsayacağı açıklandı. EYT yaş şartı kaldırıldığında bugün itibariyle prim ve sigortalılık süresini tamamlamış 1.9 milyon kişi bulunuyor. Bu kişilerin 746 bini SSK’lı, 480 bini Bağ-Kurlu, 400 bini memur ve 274 bini işsiz olarak bulunmaktadır. EYT yaş şartı olacak mı sorusunun cevabını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verecek. Yaş şartı bir kenara bırakıldığında EYT yasası ile emekli olmak için artık kesinleşen 3 madde yer alıyor. Bu maddeler arasında:

  • 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişinin olması
  • Prim gününün tamam olması
  • Sigortalılık süresinin dolmuş olması