Devletin yasa ve tasarılarındaki değişikliklerden bu kere taşınmazlar payını aldı. Ev sahibi ve yeni ev sahibi olacak birey arasındaki alışverişin eş zamanlı olmasını sağlayacak gelişme Ocak ayı itibari ile yasallaşmışken, konu ile alakalı bankalar da 'Tapu Güvenilir Hesap' uygulamasını devreye soktu. 

Geçtiğimiz dönemlerde alıcı ve satıcı arasında ödeme ve imzaların eş zamanlı olarak yapılamaması, işleri zora sokmaktaydı. Öyle ki ev kimin adına ise ilk işlemleri kendisi yapmaktayken, yeni uygulama ile eşitlik sağlandı.

Satıcı ve Alıcı arasında gayrimenkul mülkiyeti ile transfer ücretlerinin eş zamanlı olarak uygulanabileceği uygulama ilk Ziraat Bankası tarafından başlatıldı. Ziraat Bankası Bankacılık Operasyonları ve Kurumsal İletişim Genel Müdür Yardımcısı Emrah Gündüz tapu sahipleri ve alacaklı taraf kapsamında yaptığı açıklama da şunları söyledi:  “Finansal dijital teknolojilerin kullanımının arttığı, fiziki para ile temasın da en aza indiği bu dönemde Tapu Güvenilir Hesap Uygulaması alıcı ve satıcılar için büyük ödeme kolaylığı sunuyor. Uygulama ile nakit taşıma riski ortadan kaldırılarak, hırsızlığa karşı koruma sağlanırken, sahte para kullanımına karşı da önlem alınmış oluyor. Ayrıca tarafların bu süreçte yaşayabileceği olası güven problemleri de ortadan kaldırılıyor”

“Tapu Güvenilir Hesap Uygulaması” işleyişi merak edildi

Geçtiğimiz aylarda devreye giren “Tapu Güvenilir Hesap Uygulaması” detayları ve işleyiş merak ediliyor. Konu ile alakalı açıklamalarına devam eden Gündüz, Tapu Güvenilir Hesap Uygulaması işleyişini şu şekilde açıkladı. 

Ziraat Bankası’nda vadesiz mevduat hesabı olan veya yeni hesap açacak müşteriler, gayrimenkulünün kayıtlı olduğu Tapu Müdürlüğü’ne Devir Alan veya Devir Eden olarak müracaat ettikten sonra, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) sisteminden aldıkları başvuru numarasını, işlem için Ziraat Bankası şubesine bildirir.

SON Dakika! Elektrik ve Doğalgaz Borçlarınız Silinmiş Olabilir Hemen Kontrol Edin SON Dakika! Elektrik ve Doğalgaz Borçlarınız Silinmiş Olabilir Hemen Kontrol Edin

Ziraat Bankası Şubesinde Tapu Güvenilir Hesap işlemine yönelik gayrimenkulü Devir Eden (Satıcı) tarafından verilen bilgilerin sisteme girişi sonrasında bilgilerin Devir Alan (Alıcı) tarafından da onaylanması ile uygulama başlatılır ve transfer bedelinin Ziraat Bankası güvencesine alındığı bilgisi taraflara SMS ile bildirilir.

Tapu Müdürlüğü’nde devir işleminin tamamlanması ile eş zamanlı olarak Devir Alan (Alıcı) hesabından Devir Eden (Satıcı) hesabına bildirilen tutar transfer edilir.' 

Tapu İşlemleri işleyişi değişti

Öte yandan diğere bir konu da özellikle de eşleri ilgilendiren bir konu olurken, Resmi Gazete'de yasallaşan gelişmeler de satış, bağış ve mal değişim işlemlerinin uzaktan yapılabileceği konusu olarak gündeme çıkıyor.  Mal değişimi ile alakalı yaşanan gelişmelerden haberi olmayan vatandaşın canını sıkacak gelişmeler yaşanabilir. 

Resmi Gazete’de onaylandı

Tapu müdürlüklerince yetki alanı dışında kayıtlı bulunan taşınmazlara ilişkin düzenlemeyle, yılbaşından itibaren Tapu Genel Müdürlüğü’nce belirlenecek tapu işlemlerinde taraflar, farklı tapu müdürlükleri veya yurt dışı birimlerde bulunsalar dahi satış, bağış ve mal değişim işlemleri yapılabilecek. Yeni yılla birlikte gayrimenkul değerleme sistemiyle konut alım satımı ve tapuda yeni dönem başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazırlanan “Tapu Müdürlüklerince Yetki Alanı Dışında Kayıtlı Bulunan Taşınmazlarla İlgili Tapu İşlemlerinin Yapılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, Resmi Gazete’de yayımlandı.

 Bu Yönetmeliğin amacı, yetki alanı dışında kayıtlı bulunan taşınmazlara ilişkin Genel Müdürlükçe belirlenecek tapu işlemleri ile tarafların farklı tapu müdürlükleri veya yurt dışı birimlerinde bulunmaları halinde gerçekleştirilecek mülkiyetin devrini amaçlayan sözleşmelerin yapılmasına ilişkin usul ve esasları belirlemektir.