Devlet evi kullanılamayacak derecede eski olan ve maddi durumu yetersiz olan bireye ev desteği veriyor. Özellikle de prefabrik ev yapacakları ilgilendiren destek ödemeleri merakla araştırılıyor. 2023 senesinde yeni başlatılan yardımlar kapsamında belki de en çok dikkat çeken ve en fazla yapılacak olan destek ödemesi geri ödemesiz olacak.  Peki prefabrik ev yardımı nasıl alınır? Prefabrik ev yardımı başvuru şartları nelerdir?

Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 11 il de yıkıma yol açan korkunç deprem sonrasında devletin başlattığı yeni kapsamında 200 Bin TL'ye kadar destek ödemesi yapılacak. Bu yardımdan faydalanan vatandaş geri ödeme olarak sadece 50 Bin TL ödeyecek. 

Yaşanan büyük yıkımın sebebi deprem değil, çarpık yapılaşma ve müteahhittin sağlam ev yapamaması olarak bilinirken, bu kapsamda yakalanan bir çok müteahhit hakkında yakalama kararı çıkartılmış ve yargı süreci de başlamış bulunmaktadır. Depremde evsiz kalan vatandaşın barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla başlatılan yeni yardım kapsamında 200 BİN TL'ye kadar destek verilecek. 

Yardım Başvuruları nereden yapılacak?

Deprem sonrasında başlatılan yeni yardım prefabrik ev yardımında her yardımın başvurusunun yapılabildiği E-Devlet üzerinden yapılmakta iken https://www.turkiye.gov.tr/yardım sayfasından https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti sekmesine ulaşarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. 

Emeklinin Yüzü İyice Gülecek! 15 Güne 2.900 TL Daha Ödenecek Emeklinin Yüzü İyice Gülecek! 15 Güne 2.900 TL Daha Ödenecek

Öte yandan ilçenizin bulunduğu kaymakamlıklardan da yardım başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. 

Tapusu olması şartı var

Bu destekten yararlanmak isteyen vatandaşın üzerine tapu olması zorunluluğu mevcut iken, Başvurular da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat yapılabilmekte. 

İster kampanyalı ister normal

Prefabrik ev sahibi olmak isteyen vatandaşın seçeceği ister kampanyalı ister normal fiyatıyla belirlenen ödemenin yapılması sonrasında evine sahip olacak. 

Ev yardımı başvuru şartları açıklandı

  1. Bu destek Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahiplerine verilmektedir.
  2. Başvuru sahibi T.C. Vatandaşı olmalıdır.
  3. 18 yaşını tamamlamış olmalıdır.
  4. Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az 2.835,33 TL) olmakla birlikte yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul olma gibi özel şartlardan herhangi birine haiz olmak gerekir.
  5. Başvuru sahibinin onarımı yapılacak evin ya da prefabrik ev yapılacak arsanın tamamına sahip olduğuna dair tapusu bulunmalıdır.

Betonarme ev inşaat yardımı, prefabrik ev inşaat yardımları için yukarıda belirlenen şartları taşımanız gerekliliği mevcut.