Enerji piyasalarında yaşanan hareketlilik sebebiyle elektrik tarifelerine gelen indirim ve zam haberleri dikkat çekmektedir. Bugün EPDK tarafından yapılan açıklamayla enerji tarifelerinde indirim yapıldığı duyuruldu. Elektrik tarifelerinin yaklaşık yüzde 16’ya yakın bir indirime gidildiği ifade edildi. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklama kapsamında:

Vatandaşların İhtiyacı İçin Kesin Talimat Verildi! PTT ve 3 Kamu Bankası 20 Bin TL Krediyi Şipşak Hesaplara Yatıracak Vatandaşların İhtiyacı İçin Kesin Talimat Verildi! PTT ve 3 Kamu Bankası 20 Bin TL Krediyi Şipşak Hesaplara Yatıracak

“Elektrik tarifelerinde sanayi abone grubunda yüzde 16 düzeyinde indirim yapıldı. Kurulumuzun aldığı bir başka kararla da serbest piyasada elektrik tavan fiyatını 4 bin 800 Türk lirası/megavatsaatten 4 bin 200 Türk lirası/megavatsaate düşürdük.

Yeni tarife döneminde mesken aboneleri için herhangi bir artış ya da zam yok. Halihazırda meskenler en düşük tarifeden yararlanmaktadır. Sanayi abone grubunda ise yüzde 16 düzeyinde bir indirim söz konusu. Ayrıca Kurulumuzun aldığı bir başka kararla da serbest piyasada elektrik tavan fiyatını 4800 TL/MWh’den 4200 TL/MWh’ye düşürdük. Böylece serbest piyasada satılan elektrik fiyatı üzerinden elektrik tüketimi yapan özellikle sanayi kuruluşlarında elektriğin bedelinin yüzde 10 ila yüzde 15 oranında düşmesini bekliyoruz.” denildi.

Tüm Tarifelerde Geçerli Olacak

Piyasada olan elektrik fiyatlarının düşmesi için çaba gösterdiklerini belirten Mustafa Yılmaz, maliyetlerde yaşanan bu düşüşleri biz takip etmeye ve anında piyasaya yansıtılmaya devam edeceğini belirtti. Aynı zamanda Yılmaz tarafından yapılan açıklamaların ardından tarifeler hesaplanırken de en önemli kalem olan bu fiyatların düşüşü devam ederse tarifelere olumlu yansıyacağı da belirtildi.