Devlet destekleri muhtaç konumda olan bireyler için devam ediyor. Şimdi de SGK tarafından işlemlerin kontrol edildiği ve başvuru şartlarının taşınması durumunda anında emekli olunabilecek formül açıklandı. Ev hanımları da sigortasının olmadığı ve 25 yıl evli kalma şartına emekli olacak. 4a-4b-4c emeklileri gibi emekli maaşı alabilecek. Peki ev hanımlarına emeklilik başvuru şartları ne? 

Prim sayısını dolduran ve yaş durumunu da geçen her birey emeklilik hakkı kazanmakta iken çalışmayan ev hanımlarına da emeklilik yolu gözüktü. Ev hanımları 25 yıl kalma şartına ve kendi üretimleri ile vergiden muaf çalışma kaideleriyle emekli olabiliyor. Şu durumda bile 5.500 TL maaş her ay ödeniyor. 

Gerek evine gerekse de çocuklarına bakmak zorunda olduğu için çalışmayan anne de emekli olabilecek. Ev hanımlarına emeklilik fırsatı 2 kalemde sunulmakta. 2 formülden herhangi birinin şartlarını taşıyan ev hanımlarına emeklilik hakkı kaçınılmaz duruma getirildi. 

İsteğe bağlı sigorta ödemesi yapılabiliyor

Çocuk borçlanması sonrasında 4a kapsamında emekli sayılabilecek olan bu kategoriyi seçen ev hanımı geçmişten gelen sigortalı olma zorunluluğunu taşımaması durumunda prim günlerini ödeyerek emekli olabiliyor. 

İsteğe bağlı sigorta ödemesinde faydalanacak olan ev hanımının Türkiye'de yaşama şartı mevcut iken diğer taraftan da SGK ile önceden sözleşme imzalamamış olması gerekiyor. 

-18 yaşını dolduran,
-5510 sayılı Kanuna tabi zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde
çalışmayan,
-Sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az çalışan ya da
tam gün çalışmayanlar,
-Kendi sigortalılıkları nedeniyle Türkiye'de sosyal güvenlik kanunlarına göre
malullük veya yaşlılık aylığı almayanlar, isteğe bağlı sigortalı olabilmektedir.

Bu kapsamda emekli olmak isteyen ev hanımı 3.202 TL ödemeyi her aymak durumundadır

Diğer şart ise evde üretim şartı

Evini şirket gibi gösteren ev hanımı vergiden muaf kategorisinde yer alacak iken çalışmayan birçok kişinin de bu haktan faydalanması için çalışmadan prim ödenmesi ya da ev de üretim yapması şartı açıklandı. 

Ev hanımları kendi üretimi olan el işlerini satması koşulu ile çalışan kabul edilerek, emekli olma imkânı sağlanıyor. 

Ev hanımlarının emekli olma yolları nedir? ev hanımı nasıl emekli olur? başvurular nereye yapılır? Ev hanımının emekli olması için 3 şart belirlenmiştir. Dışarıdan prim ödeyerek yüzbinlerce ev hanımı emekli olma imkanını sağlamışken, isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesiyle SGK'ya başvuru yoluyla emeklilik işlemleri başlamış bulunuyor. 18 Yaş üzeri olan bayanlar, her ay prim ödemiş olma şartıyla emeklilik başvurusu yapabiliyor. 

En az 25 yıl evli olan ve 50 yaşını doldurup emekli olamayan ev hanımları bu şartları taşıması durumunda emekli olarak her ay maaş alabilecek. 

İster 1+1 İster 3+1 Devlet El Attı Bedavaya Ev Dağıtıyor İster 1+1 İster 3+1 Devlet El Attı Bedavaya Ev Dağıtıyor

İşte o şartlar

  • SGK ile herhangi bir bağ bulunmaması
  • 50 yaş ve üzerinden olması
  • Dul, yaşlılık gibi maaş desteğini almaması
  • Herhangi bir geliri olmaması
  • Türkiye’de ikamet ediyor olması