Her yıl mart ayında ödemeleri tamamlanan emlak vergisi ödemeleri yine başlamış bulunmakta iken, emlak vergisi ödeyecek birey karşısına çıkan emlak vergisi muafiyeti konusunda araştırmalar yapıyor.  1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu kapsamında ödemesi yapılan emlak vergileri ile alakalı ödemeler devam ederken, emlak muafiyeti konusu da gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. 

Mülk sahibi tarafından senede bir kere ödenen emlak vergisi 2 ye ayrılmaktadır. Bina vergisi ve arazi vergisi olmak üzere ikiye ayrılan emlak vergisi ödemeleri her sene Mart ayı içerisinde yapılmaktadır. Taşınmazın bağlı olduğu belediyeye yapılan emlak vergisi ödemesinin geri alınma yolu bulundu. Emlak vergisi muafiyeti adı altında geri ödenen ücretten haberiniz var mı?  Eğer ki yoksa 5 yıl öncesine dönük ödeme alabilirsiniz. Peki emlak vergisi geri ödemesini kimler alabilir?

Emlak vergisi geri ödemesi

Emlak vergisi ödemesi her sene devam ederken konu ile alakalı geri ödemenin söz konusu olabileceği bazı durumların olduğu konuşuluyor. Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK)  tarafından yapılan açıklamada, hiç bir geliri olmayan vatandaşın vergiden muaf olabileceği ve geçen senelerdeki ödemelerin geri alınabileceği açıklandı. 

Vergiden muaf olan kesim

Hiçbir geliri olmayan emlak vergisi ödeme yükümlülüğü yok iken geliri olmayan; emekli, dul, yetim, engelli, şehit ve gazi yakını ya da gaziler de vergilerden muaf olabilmekte. 

Muaf olma şartları neler?

  • Türkiye sınırları içinde hisseli veya tam mülkiyet kapsamında brüt yüzölçümü 200 metrekareyi geçmeyen tek mesken dışında başka meskeni bulunmamalıdır. (Varisli hisseli vb. ikinci bir mesken veya işyerinin olmaması gerekir)
  • Bu meskenin muayyen zamanlarda dinlenme amacıyla değil, daimî olarak kullanılması gerekir. (Yazlık, Kışlık, işyeri vb. taşınmazlar muafiyetten faydalanamaz)
  • Emeklilik gelirinin dışında hiçbir gelirinin olmaması gerekir.
  • Emekli oldukları yılı takip eden yıldan itibaren muafiyetten yararlanabilirler.
  • Emekli oldukları tarihi gösterir belge ile müracaat etmeleri gerekir.

Başvurular nereye yapılıyor?

Emlak vergisi muafiyetinden faydalanmak isteyen birey, sahibi olduğu taşınmazın bulunduğu yerdeki belediyenin mali hizmetler müdürlüğüne başvuru yaparak başvuru sürecini başlatmış oluyor.

QNB Finansbank İbreye Füze Bağladı! 35.000 TL Promosyon Müjdesi QNB Finansbank İbreye Füze Bağladı! 35.000 TL Promosyon Müjdesi