Memur ve emekliler ocak ayında beklentinin üzerinde zam alsa da hayat pahalılığının üzerine bir türlü çıkamamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerekirse 2. bir ek zam müjdesi verebiliriz açıklamasını yapmıştı. Bu açıklama akabinde özellikle de emekliye ek zam olacak mı sorusunun yanıtını milyonlarca kişi araştırmaya başlamıştı. 

Zam ilk beğenilmişti

Gerek emekli gerekse de memur senede iki kere zam almakta. İlk zam yeni yılın girmesi ile birlikte yapılırken, en düşük emekli maaşı olarak açıklanan 5.500 TL ilk çok beğenilmiş ama akabinde de enflasyon rakamlarının artması adeta maaşların yerle yeksan olmasına mahal vermişti 

Memur ve emekliye her sene Ocak ve temmuz ayında olmak üzere 2 sefer zam yapılmakta. EN düşük emekli maaşının 5.500 TL olduğu son zam sonrasında emeklinin gözü ara zamma çevrilmişken konu ile alakalı beklenti sonrasında herhangi bir açıklama mevcut değil. Ancak çalışan ve emekli beklentiyi temmuz ayına bırakmış bulunurken, Temmuz ayı zam görüşmelerinin sonuçlandığı konuşuluyor. Emekli maaşı Temmuz ayı zam oranı ve Memur Temmuz ayı zam oranlarını gösteren tablo işaret edildi. 

Türkiye İstatistik Kurumu geçtiğimiz iki aylık enflasyon oranlarına göre olası Temmuz ayı zam oranlarını açıkladı. 

Edinilen bilgiye göre Temmuz ayı zamlarında emekli ve memurun adeta bayram yapacağı iddia ediliyor. Söz konusu Temmuz zammı ile alakalı rekor zam girişimi yaşanacağı da söyleniyor. 

Ocak zammı yüzde 30 olmuştu

Ocak ayında emekli maaşına yapılan zam sonrasında en düşük emekli maaşı 3.500 TL'den 5.500 TL'ye çıkartılmıştı. En düşük memur maaşı 11 bin 848 lira, en düşük emekli memur aylığı ise, 7 bin 901 lira olarak kayıtlara geçmişti. Memur ve emekliye verilen zam, enflasyon karşısında çok kısa sürede eridiği gösler önüne serilirken, TÜİK açıklamalarına göre Şubat ayında enflasyon %3.15 olarak açıklandı. 

Faturası 135 TL Üzeri Olana Son Çağrı Yapıldı! PTT Kollarını Açtı Anında Ödüyor Faturası 135 TL Üzeri Olana Son Çağrı Yapıldı! PTT Kollarını Açtı Anında Ödüyor

Ocak ayında 6.65 olarak açıklanan  bu oran sonrasında yapılan çalışmalar ile birlikte zam oranı da gözler önüne serilecek. Bu oranlar Temmuz ayına kadar yüzde 8'in üzerinde olacağı için yapılan rakamsal hesaplamalara göre en düşük emekli aylığının 7.500 TL olması ön görülüyor. Memur emeklisinde ise bu zammın yansıması sonrasında 8.517 TL gibi bir rakam karşımıza çıkıyor.