2023 senesinde emekli maaşlarına gelen zamma ek olarak vatandaşlar gelecek promosyon ve ikramiyelere de odaklandılar. Vatandaşlar bu haberleri takip ederken bayram ikramiyesinin ne kadar olacağı konusu da merak edilenlerden. Milyonlarca emekli vatandaş 2023 yılındaki zam oranının bayram ikramiyesine ne kadar yansıtacağını ve bayram ikramiyesinin ne kadar olacağını araştırıyor.

2023 BAYRAM İKRAMİYESİ NE KADAR OLACAK?

Günümüz şartlarında emekliye ek olarak verilen bayram ikramiyesi maddi yükü bir nebze hafifletiyor. Emekli bayram ikramiyesi 2022 yılında 1.100 TL verilmişti. Bu sene için bayram ikramiyesinin zam oranın yüzde 150 olacağı söyleniyor. Emeklilerin bayram ikramiyesinin yüzde 150 zam ile 3 bin TL’yi bulması bekleniyor.

Yeni yılda alınan zamların seçimden önce emeklilere bayram ikramiyelerinde de uygulanacağı düşünülüyor. Elde edilen bilgilere göre hükümetin de emekli bayram ikramiyesi konusunda çalışmalarını yürüttüğü biliniyor. Hükümet çalışmalarını yürütürken milyonlarca emekli vatanadaşın beklentilerini göz önüne almaya çalışıyor.

İster 1+1 İster 3+1 Devlet El Attı Bedavaya Ev Dağıtıyor İster 1+1 İster 3+1 Devlet El Attı Bedavaya Ev Dağıtıyor

EMEKLİ PROMOSYON ÖDEMELERİ NE KADAR?

Birçok emekli promosyon kampanyalarını takip ediyor. Yapı Kredi, Akbank ve TEB bankaları emekli promosyon ödemelerini en yüksek yapan bankalar içinde bulunuyor. Emekli bayram ikramiyesine ek olarak, emekli promosyon ödemesini de bu bankalardan 7 bin TL’ye kadar alabilirler. Emekli promosyon tutarındaki farklılıkların nedeni ise emeklilerin maaş oranı.

Emekli promosyonu veren bankalardan birisi olarak Garanti BBVA 6 bin TL’ye kadar ödeme yaparken ek promosyon tutarları 7 bin 500 TL’ye kadar çıkabiliyor. Ek ödeme almak isteyen emekliler promosyon için gerekli şartları sağlıyor olmalılar.

3 YIL SÜREYLE TAAHHÜTNAME İMZALANCAK

SGK’nın bankalarla 11 Aralık 2022’de yeni yıla girmeden imzaladığı yeni sözleşme sayesinde güncellenecek protokolde en az 3.500 TL maaş alanlara ek olarak 3.000 TL verilecek. Diğer bir örnek olarak ise 7.500 TL emekli maaşı olan bir vatandaş 4 bin 500 TL promosyon alabilecek. Emekli promosyon ödemesi için bankalardan bilgi alınması bu noktada vatandaşlar için en iyisi. Seçtiğiniz promosyon ödemesini en yüksek yapacak bankadan 3 yıl süre ile emekli maaşı alma taahhütnamesi imzalanması gerekiyor.

2000 ÖNCESİ EMEKLİLER DAHA FAZLA ALABİLİR

Emeklilere güzel haberler arka arkaya gelirken diğer bir haber ise 2000 öncesi emekliler için. Bağ-Kur ve SSK 2000 öncesi emeklilerde prim eşitlemesi ile beraber intibak yasası da konuşuluyor. Bu bağlamda ise 2000 öncesi emekli olanların maaşlarına bayram ikramiyesi ve promosyon dışında 1300 TL ek artış sağlanması da gündemde.