Türkiye'de milyonlarca emekli vatandaş bulunuyor. TBMM'de kabul edilen ve resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren EYT yasası ile birlikte 2 milyon 250 bin kişi daha emeklilik hakkını elde edecek. EYT yasası nihayet kabul edildi ve yürürlüğe girdi. Düzenlemenin hayata geçmesiyle birlikte başvuru süreci de başladı. Emeklilikte yaşa takılanlar olarak bilinen EYT'liler bugünden itibaren emeklilik başvurularını yapmaya başladı. Ay sonuna kadar da EYT başvuruları sürecek.

EYT düzenlemesi ile birlikte 2.250.000 kişi emeklilik dilekçesi verecek. Emekli olacak vatandaşlar ilk maaşlarının nisan ayında alacak. bir yandan heyecanla beklenen emekli maaşlarına ek olarak bir yandan da EYT'lilerin de dahil olması ile birlikte Bankaların emekli promosyon ücretlerinde nasıl bir yol izleyeceği merak konusu oldu. Bu konuda da ilk bilgiler gelmeye başladı. Bankalar EYT sonrasında yeni düzenleme için kolları sıvadı. Üstelik Bankaların emekli promosyon ücretlerinde rekor geliyor.

emekli-promosyon-ucretlerinde-eyt-ruzgari-sert-esti-o-tarihte-20-bin-tl-oluyor-1

EYT'liler Nisan Ayında İlk Maaşlarını Alacak

EYT yasası kabul edildi resmi gazetede de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzenleme kapsamında emeklilik başvuruları da kabul edilmeye başlandı. EYT'liler e-devlet üzerinden ya da sosyal güvenlik kurumlarına giderek emeklilik başvurularını yapabiliyor. Şu anda SSK'lı olarak çalışmaya devam Eden EYT'lilerin ise öncelikle işlerinden istifa etmeleri gerekiyor. Hemen ardından bu kişilerde emeklilik için dilekçelerini verebilecek.

Et Fiyatlarında Görülmemiş İndirim! Herkes Alabilsin Diye 150 TL Yaptılar Et Fiyatlarında Görülmemiş İndirim! Herkes Alabilsin Diye 150 TL Yaptılar

Başvuru süreci mart ayı sonuna kadar devam edecek. Emekli olacak olan EYT'lilerin ilk maaşlarını ise nisan ayında almaları bekleniyor. EYT'lilerin maaş ödeme tarihleri emekli oldukları kuruma göre değişecek. Örneğin SSK ve BAĞ-KUR emekli maaşı ödemeleri farklı tarihlerde yapılıyor. Ancak tüm EYT'liler nisan ayında maaş almış olacak.

emekli-promosyon-ucretlerinde-eyt-ruzgari-sert-esti-o-tarihte-20-bin-tl-oluyor-2

EYT Sonrası Promosyona Rekor Zam Geliyor

Bir yandan EYT'liler emeklilik heyecanı yaşarken bir yandan da bankaların bu süreçten sonra yapacağı hamleler merak konusu oldu. Sosyal Güvenlik Kurumu ve bankalar arasında 2018 yılında yapılan anlaşma doğrultusunda emeklilere promosyon ödemesi yapılıyor. Promosyon ödemeleri emekli maaşının bankaya taşınması ve 3 yıllık taahhüt verilmesi karşılığında veriliyor. yani emekliler 3 yıl boyunca aynı bankadan maaş alma sözü vermeleri halinde karşılıksız ve geri ödemesiz olarak promosyon alabiliyor.

EYT yasası sonrasında Türkiye'de emekli sayısı 16 milyona yaklaşacak. bu durumda bankalardan da daha yüksek promosyon beklentisi oluştu. SSK BAĞ-KUR ve memur emeklisi vatandaşların bankalardan beklentisi 20.000 liraya kadar ulaştı. Sektör kaynaklarından alınan bilgilere göre bankalarda bu yönde çalışma yapmaya başladı. Nisan ayından itibaren bankaların emekliye ödediği promosyon miktarının 20-25.000 bandına çekileceği konuşuluyor.