Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, emekli ve memur maaşlarına yüzde 30 oranında zam yapılacağını belirtti. Söz konusu zam açıklamasının ardından, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin yanı sıra memurlar ve memur emeklileri de maaş zammı ile ilgili hesaplamalar yapmaya başladılar.

5 L Ayçiçek yağı en dibe indi! Böyle fiyat ne görüldü, ne duyuldu! Kaçıranlar çok üzülür 5 L Ayçiçek yağı en dibe indi! Böyle fiyat ne görüldü, ne duyuldu! Kaçıranlar çok üzülür

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar?

Emekli ve memur maaşlara yapılan zammın ile birlikte, en düşük emekli maaşının ne kadar olacağı pek çok kişi tarafından merak ediliyordu. Geçtiğimiz yıl 3.500 TL olan en düşük emekli maaşı, yapılan artış ile birlikte 5.500 TL seviyesine yükseldi.

Emekli Zammı Hesaplama

Emekliler, yüzde 30 zam oranı ile maaş zammını nasıl hesaplayacaklarını merak ediyorlar. Mevcut maaşları 100'e bölüp, çıkan sonucu 130 ile çarparak yeni emekli maaşı hesaplanabilir. Memurlar da aynı hesaplama ile maaş zammını bulabilirler.

Asgari Ücret Zammı

Emekli ve memur zammı ile birlikte, asgari ücret zammı da milyonlarca çalışan tarafından merak ediliyordu. 2022 yılının son günlerinde yapılan açıklama ile asgari ücret de netlik kazandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre, asgari ücret 2023 yılında 8.506 TL oldu.