Emekli Promosyonunda Yapı Kredi'den Flaş Devrim! Son 9 Gün Emekli Promosyonunda Yapı Kredi'den Flaş Devrim! Son 9 Gün

SSK, BAĞ-KUR, memur emeklisi ve memurlar zamlı maaşlarını merakla bekliyor. Her yıl memur ve emekliye Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere iki defa maaş zammı yapılıyor. 2023 yılının ilk emekli ve memur maaş zammı Ocak ayında belli olmuştu. Enflasyona ek refah payı ile yüzde 30 zamlı maaşlar hesaplara yatmaya başladı. Gözler şimdi ara zamda. Memur ve emekliler Temmuz ayında ara zam alacak. Şimdiden Temmuz zammı için hesaplamalar başladı.

Temmuz 2023 emekli ve memur maaş zammı şimdiden gündeme girdi. Her yıl 6 ayda bir enflasyon oranında artan memur ve emekli maaşları için hesaplamalar başladı. Özellikle Ocak ayında refah Payı ile birlikte %30 zam yapılan memur ve emekli maaşlarının Temmuz ayında ne kadar artacağı merak konusu. Memur ve emekliler ise artan enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle gelir düzeylerinin yükseltilmesini bekliyor. Açıklanan enflasyon verileri doğrultusunda hesaplamalar yapıldı. Peki, memur ve emekliye Temmuzda ne kadar zam gelecek? İşte kuruşu kuruşuna hesaplanan zamlı memur ve emekli maaşları…

OCAK AYINDA %30 ARTIŞ YAPILMIŞTI

2023 yılının Ocak ayında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 6 aylık enflasyon verilerine ek olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı refah Payı ile memur ve emekli maaşlarına %30 artış yapılmıştı. Enflasyon %17 olarak açıklansa da Cumhurbaşkanı Erdoğan emekli ve memura refah payı verdi ve artış %30 olarak gerçekleşti. Buna ek olarak en düşük emekli maaşı ise 3.500 TL'den 5.500 TL'ye yükseltildi. Ancak memur emekliler her geçen gün yükselen enflasyon nedeniyle aldıkları maaşın yetmediğinden şikayet ediyor ve ara zam bekliyor.

Seçim öncesi memur ve emekli maaşlarına ara zam gündeme gelebilir Ancak şu anda en yakın zam Temmuz'da yapılacak enflasyon zammı gibi görünüyor.

6 AYLIK ENFLASYON ORANINDA ARTIŞ YAPILACAK

Temmuz ayında memur ve emekli maaşlarına TÜİK tarafından açıklanacak 6 aylık enflasyon oranında artış yapılacak. Yani Ocak Haziran dönemi enflasyon rakamları SSK ve bağ-kur emeklisinin maaşlarını doğrudan etkileyecek memur ve memur emeklisi ise toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı alacak. Fakat Ocak ayında olduğu gibi Cumhurbaşkanı kararıyla memur ve emekli maaşlarına enflasyon farkı da eklenebilir. Şu an için Türkiye İstatistik Kurumu tarafından sadece Ocak ve Şubat ayı enflasyon verileri açıklandı. 4 aylık verinin de belli olması ile birlikte net zam oranı ortaya çıkacak.