6 Şubat tarihinde yaşanan depremden sonra vatandaşlar hem ekonomik hem de ruhsal yönden zorluk yaşamaya başladı. Tüm bunların yanı sıra elektrik, doğalgaz ve su faturalarının yüksek gelmesi herkesin dikkatini çekti.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremden sonra Gaziantep ve Kahramanmaraş başta olmak üzere depremin etkilediği illerde yaşayan, evleri hasarsız ya da az hasarlı olan depremzedeler, deprem öncesinde elektrik, su ve doğalgaz faturalarının en az dört katı yüksek gelmesiyle yeni bir deprem daha yaşadı. Deprem yaşayan vatandaşlar tarafından yapılan açıklamada:

Yapay Et Türkiye'ye Geliyor! Neden Et Fiyatları Arttığı Ortaya Çıktı Yapay Et Türkiye'ye Geliyor! Neden Et Fiyatları Arttığı Ortaya Çıktı

“Deremde 7.7 ile sarsıldık. Ama, bu faturalar bizde 8 şiddetinde deprem etkisi yaşattı. Zaten ekonomik sıkıntılar nedeniyle ödeyemediğimiz faturaları şimdi nasıl ödeyeceğiz. Dağıtım şirketleri felaket fırsatçılığı yapıyor, yetkililer de sessiz kalarak bu fırsatçılığı seyrediyor. Evlerimizde doğru dürüst oturmadan böyle astronomik faturalar görünce şok olduk. Doğalgaz, elektrik ve su faturalarımızın yüksek kademeden hesaplanması nedeniyle faturalarımız da en az 3-4 kat arttı.

Deprem öncesi aylık ortalama 350 – 500 TL arası gelen doğalgazımız 1500 – 1600 TL’ye 250-300 TL tutarındaki elektrik faturalarımız 500 – 600 TL’ye yükseldi. Su faturaları da en az iki kat arttı.  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez faturaların erteleneceğini açıkladı ama ertelenen falan fatura yok. Oysa, olağanüstü hal yaşadığımız bu denemde faturalar yükseltilmek yerine düşürülmelidir” denildi.