2022 yılından beri süregelen elektrik yardımı başvuruları tekrardan startı verdi. Kış mevsiminin etkilerinin ağır olaraak yaşandığı şu günlerde dar gelirli vatandaş devlet destekleri ile ceplerini ve evlerini ısıtırken, Elektrik tüketim desteği konusunda da başvuruların devam ettiği açıklandı. Peki Elektrik yardımı kaç para? Elektrik yardımı başvuruları nasıl yapılır? İşte detaylar...

Devlet ile Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı ortak çalışmaları ile birlikte belirlenen ailelere elektrik tüketim desteği verileceği açıklandı. Elektrik tüketim desteği kimlere verilir? Elektrik tüketim desteğinden kimler faydalanabilir? gibi detaylar, dar gelirli vatandaşın şu sıralar çok merak ettiği konu olmakta iken, 2023 yılı elektrik yardımı detayları sizlerle

Elektrik tüketim desteği, faturaların ödenmesine yardımcı olacak bir sistem olarak başlatıldı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan elektrik tüketim desteği ödemeleri PTT üzerinden faturanızın ibrazı sayesinde olmakta iken, elektrik faturaları 130 TL ve üzerinde olan vatandaşlara yapılmaktadır. 

Elektrik yardımı nasıl başvuru yapılır?

2023 yılı elektrik yardımı için başvurular devam ederken, dar gelirli vatandaşın T.C. kimliği ve elektrik faturası ile PTT'ye giderek başvuruların yapılması gerekliliği var. Elektrik tüketim fatura desteğinden faydalanmak isteyen dar gelirli vatandaşta aranan detaylar mevcut iken, bu şartların taşınması durumunda her ay fatura desteği alabileceksiniz. 

Elektrik fatura desteği nasıl yapılır?

Elektrik fatura desteği ödemeleri devam ederken, vatandaş desteğin ne kadar olduğunu merakla araştırıyor. 1 kişilik aileler için 130,09 TL, 3 kişilik aileler için 173,46 TL, 4 kişilik aileler için 216,82 TL ve 5 kişilik aileler için 260,19 TL gibi yardımlar ödeniyor. 

Kilowatt/saat hesabı mevcut

Vatandaş 130 TL üzerinde elektrik faturası ile birlikte PTT merkezlerine başvurması sonrasında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından incelenmek üzere beklemeye alınır ve almaya hak kazanır ise de PTT tarafından bilgilendirilir. 

  •  1-2 kişilik muhtaç hanelere aylık 75 kilowatsaat,

4A, 4B,4C Fark Etmez! 17 Binden Fazla Ödeme Alacaksınız 4A, 4B,4C Fark Etmez! 17 Binden Fazla Ödeme Alacaksınız
  •     3 kişilik muhtaç hanelere aylık 100 kilowatsaat,

  •     4 kişilik muhtaç hanelere aylık 125 kilowatsaat,

  •     5 ve daha fazla kişilik muhtaç hanelere aylık 150 kilowatsaat karşılığında destek verilmektedir.

Minimum fatura 130 TL

Dar gelirli vatandaş için süregelen yardımlar arasında yer alan Elektrik tüketim desteğinde faydalanmak için gerekli şartlar merakla araştırılırken, bunlardan ilki minimum 130 TL elektrik faturası gelmesidir. 

Devletin bu yardım ile amacı vatandaşın cebini bir nebze olarak rahatlatmak iken, elektrik faturalarının yüksek olmasından dolayı zor durumda kalan vatandaşların da yanında olduğunu göstermektir. Özellikle de ay sonun u getiremeyen vatandaşa bir nebze olsun destek verecek olan yardımlardan biri olan Elektrik fatura desteğinden on binlerce aile faydalanmaktadır.