Mart ayının gelmesi ile birlikte hava sıcaklıklarının artması baharın gelmesi bekleniyordu. Bir yandan giderek büyüyen kuraklık tehlikesi de herkese en korkutuyordu. Nihayet beklenen kar yağışlı hava haberi geldi. Meteoroloji uzmanı Kerem Ökten tarih verdi. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin büyük bölümü buz kesecek. Çünkü El Nino Türkiye'ye geliyor. Kar fırtınası o illerde etkili olacak.

Meteoroloji hava durumu tahminleri herkes tarafından yakından takip ediliyor. Mart ayının gelmesi ile birlikte beklenen yağışların hala etkili olmaması kuraklık endişesini getirdi. Herkes kışın bittiğini düşünürken meteoroloji uzmanı Kerem Ökten’den çok önemli değerlendirmeler geldi. Kerem Ökten, kış bitti diye üzülene de sevinene de haber verdi. Çünkü "El Nino" Türkiye'ye geliyor. Peki, kar yağışı ne zaman etkili olacak? İstanbul'a kar yağacak mı?

Meteoroloji Hava Durumu Tahminleri Yayınlandı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından beklenen hava durumu tahmin raporu yayınlandı. Bir yandan Mart ayının gelmesi ile birlikte bahar havası beklenirken bir yandan da Kış ayları boyunca gerçekleşmeyen yağışlar nedeniyle kuraklık korkusu yaşanıyordu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü Doğu Anadolu Bölgesi için kar müjdesini verdi. Diğer bölgeler için hava durumu tahmin raporu da belli oldu. Meteoroloji uzmanı Kerem Ökten ise çok çarpıcı bir değerlendirmede bulundu. Türkiye'ye büyük bir kar fırtınası geliyor. El Nino Türkiye'de etkisini gösterecek.

Kar Fırtınası İstanbul'un Kapısına Dayandı

Meteoroloji uzmanı Kerem Ökten yeni hava durumu tahminlerini paylaştı. 3 yıldan beri Türkiye'de etkili olan La Nino’nun son bulduğunu söyleyen Kerem Ökten El Nino’nun adım adım geldiğini söyledi. Kerem Ökten açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

"Atmosfer'de uslu dönem bitiyor. Yaramaz dönem başlıyor. 3 yıldır ısrar eden La Nina son buluyor. El Nino'ya giriyoruz. Bu durum Ülkemizin bu Yaz çok sıcak geçme ihtimalini artırırken, şiddetli hava olayları da görülebilir. El Nino yaramaz erkek çocuk demek. La Nina; uslu kız."

Hem Nakit Hem Gıda Yardımını Bir Arada Gördünüz mü! 500 TL Ve Koli O Başvuruya Verilecek Hem Nakit Hem Gıda Yardımını Bir Arada Gördünüz mü! 500 TL Ve Koli O Başvuruya Verilecek

1973 Kışı Geri Dönüyor

1973 yılında El Nino’nun görüldüğünü hatırlatan Ökten, "El nino (yaramaz çocuk) hortladı. Güçlü El Nino'ya bir örnek 1973 yılıydı. 2004 Kışında, Ali Müfit Gürtuna, hayatında gördüğü en kuvvetli fırtınanın 1973 Haziran ayından sonra bu kar fırtınası olduğunu söylemişti. 21 gün ile en fırtınalı sene 1973'tü…” ifadelerini kullandı.

İstanbul'a Kar Ne Zaman Yağacak?

Meteoroloji uzmanı Kerem Ökten aynı zamanda İstanbul'a ne zaman kar yağacak sorusuna da yanıt verdi. Ünlü meteoroloji uzmanı beklenen kar konusunda şöyle konuştu:

“Değişime açık. 9 - 10 Mart tarihlerinde Ülkemizin batısında önemli hava olayları olma ihtimali var. Özellikle rüzgar anlamında. Takipteyim. Umarım değişir."