Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7'lik depremin akabinde AFAD tarafından geçtiğimiz aylarda açıklanan ancak deprem sonrasında ilgi görmeye başlayan bir uygulama mevcut. Evimin altından fay hattı geçiyor mu? sorunuzun yanıtına E-Devlet Fay Hattı sorgulama sayfası sayesinde ulaşabilirsiniz. 

MTA geçtiğimiz yıllarda E-Devlet üzerinden fay hattı sorgulama sayfasını aktifleştirmişti. Bu uygulama sayesinde hangi bölgelerden fay hattı geçtiği bilgisine ulaşılıyor. 

E-Devlet fay hattı sorgulama işlemleri

E-Devlet fay hattı sorgulama işlemleri birçok vatandaş tarafından merakla araştırılıyor. AFAD ve MTA tarafından oluşturulan ve E-devlet üzerinden sorgulanabilen fay hattı bilgilerine kısa birkaç işlem akabinde ulaşabilirsiniz.

Ülkemizdeki fay haritasının sorgulanması yaşanan yıkıcı deprem akabinde merak ediliyor. Fay Hattı haritası ile hangi şehirden hangi ilçeden fay geçtiği bilgisine ulaşılabilirken, vatandaş yaşadığı bölgeden fay hattı geçip geçmediğini sorguluyor. 

E-devlet Fay Hattı görüntüleme ekranı merak ediliyor. 

E-devlet fay hattı sorgulama nasıl yapılır?

BU linke tıklamanız akabinde açılan sayfada ikamet bilgilerinizi doldurmanız gerekmekte. Bilgileri doldurup onay vermeniz akabinde yönlendirileceğiniz sayfadan fay hattı bilgilerine ulaşabilirsiniz. 

AFAD ve MTA tarafından sürekli güncellenen fay hatları çizelgesi ile internet ortamından kolaylıkla yaşadığınız yerin neresinde fay hattı olup olmadığını görebilirsiniz. En son 1996 yılında yürürlüğe giren Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası, AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından yenilenmiş, 18 Mart 2018 tarih ve 30364 sayılı (mükerrer) Resmi Gazete' de yayımlanmıştır. Yeni harita 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Oturduğum yer güvenli mi?

Öte yandan sorgulama sayfasında en çok dikkat çeken konulardan biri de oturduğum yer sağlam mı sorusunun yanıtı olurken, E-devlet uygulaması sayesinde oturduğunuz yerin, binanın ne derece sağlam olduğu bilgisine de ulaşabilirsiniz. 

Açan Güneşe Aldanmayın! Göz Gözü Görmeyecek Kar Yağışı Okulları Tatil Ettirecek Açan Güneşe Aldanmayın! Göz Gözü Görmeyecek Kar Yağışı Okulları Tatil Ettirecek

MTA Bağlantısını tıklamanız ile birlikte size sorulan adres ve ikamet bilgilerinizi doğru bir şekilde yerleştirerek de evinizin altından fay hattın geçtiğini görebileceksiniz. Faylar- depremler seçenekleri ile bu işlemi tamamlayabilirsiniz. Son 24, son 7 gün ve Son 30 gün şeklinde bulunan kutucuklara tıklayarak hangi zaman diliminde yenilenmiş diri fay hattı olduğu bilgisine de ulaşabilirsiniz.