İçişleri Bakanı Süleyman Soylu deprem sonrasında yaptığı açıklama da dördüncü seviye alarm verdiklerini açıkladı. Peki Kahramanmaraş Depremi sonrasında açıklanan 4. Seviye uluslararası alarm ne demek? 4. Seviye uluslararası alarm ne anlama geliyor? İşte detaylar...

Kahramanmaraş'ta gece saatlerinde meydana gelen deprem sonrasında AFAD açıklama yaptı.  Kahramanmaraş merkez üssü olarak gerçekleşen şiddetli deprem sonrasında "4. seviye alarm'' ilan edildiği açıklandı. Peki 4. Seviye uluslararası alarm ne anlama geliyor?

İŞKUR'a Hemen Dahil Olun! Sağlık Bakanlığı Personel Alımı 2023 Başvuruları Şartsız Açıldı İŞKUR'a Hemen Dahil Olun! Sağlık Bakanlığı Personel Alımı 2023 Başvuruları Şartsız Açıldı

7,4 olarak açıklanan ve akabinde de 7,7 olarak revize edilen deprem sonrasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamasında "Dördüncü seviye alarm ortaya koyduk. Bu, uluslararası yardımı da içeren bir alarmdır" dedi.

AFAD ise yaptığı açıklama da "Saat 04.17’de meydana gelen Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7,7 büyüklüğündeki deprem; Kahramanmaraş, Hatay, Adana, Osmaniye, Diyarbakır, Malatya ve Şanlıurfa başta olmak üzere çevre illerde yoğun şekilde hissedilmiştir. Depremin seviyesi 4.seviye olarak belirlenmiş olup; Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında illerimizde ve Başkanlık AFAD Merkezi’nde tüm afet grupları toplanmıştır. Tüm il AFAD Müdürlükleri teyakkuza geçirilmiş olup; arama kurtarma başta olmak üzere tüm ekiplerimiz bölgeye sevk edilmektedir. Tüm Milletimize geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz." ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya ve Adana başta olmak üzere birçok ilde hissedilen deprem açıklamasında Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında depremin "4. seviye" olarak ilan edildiği bildirildi.

4. seviye uluslararası alarm ne demek?

Ülkeyi kahreden acı haberler gelmeye devam ediyor. Gözler Bakanlık ve AFAD'dan gelecek açıklamaya çevrilmişken, açıklaması yapılan 4. seviye alarmın anlamı tüm ülke yardımlarına açık olunduğu anlamına geliyor. Öte yandan henüz evleri hasar almamış halkında evlerini acil olarak boşaltması anlamına gelmektedir. 

Alarm seviyesinin 4. seviye olduğu kabul edildiği anlamına gelen yardım çağrısına ABD dahil birçok ülke dahil oldu. 

En yüksek seviye alarm ilan edildi

Hükümet tarafından ilan edilecek olan 4. seviye alarm, çok büyük depremler ve salgınlarda kullanılabiliyor. Kapsam konusunda tüm ülke yardımlarına açık olunduğu anlamına gelen alarm içerikleri hükümet tarafından belirlenirken gerek sosyal mesafe gerek toplu taşıma sınırlandırma gibi kurallar ile birlikte halkın iyiliği ve sağlığı için o anlık ne gerekiyorsa onun yapılabileceği anlamını taşımaktadır.