Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararı sonrasında döviz piyasalarında dalgalanma sürüyor. Dolar 19 TL'ye yükseldi ve sonra yeniden geriledi. Dolar kuru ile ilgili son durum merak konusu olurken Atilla Yeşiloda, doların bundan sonraki gidişatı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Elinde dolar olanlar dolar borcu olanlar bu açıklamalara mutlaka baksın. Çünkü Yer Yerinden Oynayacak. Tarih verildi dolar uçuşa geçecek.

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen deprem felaketi tüm Türkiye'yi derinden sarstı. Döviz piyasaları da depremin ardından hareketlenmeye başlarken Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararı da tuz biber oldu. Dolar kuru geçtiğimiz Cuma günü 19 TL'ye kadar yükseldi ve bu sınırı test etti. Ardından düşen dolar yeniden 19 TL sınırlarında geziyor. Ekonomist Atilla Yeşiloda, dolar kurunun bundan sonraki durumunu değerlendirdi. Peki, dolar ne kadar olacak? Dolar düşecek mi yükselecek mi?

dolarda-30-yil-sonra-bir-ilk-resmen-yer-yerinden-oynayacak-elinde-dolar-olanlar-bakin-1

DOLAR DÜŞECEK Mİ YOKSA YÜKSELECEK Mİ?

Döviz piyasasında yaşanan dalgalanma dolar borcu olan vatandaşı endişelendiriyor. Kahramanmaraş'ta meydana gelen deprem felaketi sonrasında dolar kurunda hareketlilik başlarken ünlü Ekonomist Atilla Yeşiloda hükümetin bu duruma müdahale etmek üzere olduğunu iddia etti. Ilk aşamada döviz hesaplarına kısıtlama getirileceğini belirten Ekonomist, sonraki adımın ise döviz mevduatlarını dondurmak olacağını dile getirdi. Bu durumun Dolar kurunu kontrol altına almak amacıyla yapılacağını belirten Yeşiloda, elinde doları olan vatandaşları da uyardı.

Emekli 6,175 TL, Memur 12,778 TL! İşte Zamlı Maaş Açıklaması Emekli 6,175 TL, Memur 12,778 TL! İşte Zamlı Maaş Açıklaması

O RÜZGAR HORTUMA DÖNÜŞTÜ

Bir yandan Türkiye'nin ekonomisinin büyümesi devam ederken bir yandan da Kahramanmaraş'ta meydana gelen deprem felaketinin ekonomiye etkilerini değerlendiren Ekonomist Yeşiloda, meslektaşı Güldem Atabay'ın sözlerine de dikkat çekti. Yeşiloda açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “200 yıllık ekonomi külliyatına, yıllardır ekonomistlerin yaptığı uyarılara kulak tıkayan, paralı kadrolarıyla işin uzmanlarını düşmanlaştıran şekilde “faiz enflasyonun nedenidir” diye 2018’de başlayan rüzgârın nasıl bir hortum haline gelene kadar büyütüldüğünü izledik. Sırada döviz rezervleri swap hariç eksi 47 milyar dolara indirilerek “kolonları kesilen” merkez bankasının ilk depremde TL üzerinde yaratacağı enkaz var. Ve buna bağlı zincirleme kaza”.

Ünlü Ekonomist hükümetin dolar politikasını eleştirirken aynı zamanda dolar borcu olan vatandaşa da kötü haberi verdi. Bundan sonra alınacak hiçbir önlemin Dolar kuru konusunda işe yaramayacağının altını çizen Ekonomist, dolar borcu olanların bir an önce kapatması gerektiğini belirtirken kurun daha da yükseleceğinin altını çizdi.