Devlet dar gelirli vatandaşın yanında olan devlet birçok yardım imkanlarını genişletirken, asgari ücrete gelen zam ile birlikte yaşlılık aylığında da zamlı ödemeler Mart ayında yapılacak. Peki 65 Yaş Maaşı ne kadar oldu? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hak sahibi vatandaşa senede 4 kere ödenen 65 yaş aylığı başvuruları nereden yapılır?

İster 1+1 İster 3+1 Devlet El Attı Bedavaya Ev Dağıtıyor İster 1+1 İster 3+1 Devlet El Attı Bedavaya Ev Dağıtıyor

Yaşlılık maaşındaki zam oranı son günlerde merakla araştırılıyor. Artan enflasyon rakamları ile birlikte asgari ücrete yapılan zam sonrasında devlet yardımlarında da beklenen zam nihayetinde yeni yılın gelmesi sonrasında yavaş yavaş açıklanmaya başlamıştı. Herhangi bir geliri olmayan 65 yaş aylığı konusunda da ilk başvuracaklar yaşlılık maaşı başvuruları nereye yapılıyor sorusunu soruyor. Zaten 65 yaş maaşı alanlar da kaç para zam geldiğini merak ediyor. Peki 65 yaş aylığı ne kadar, kaç TL?

Yaşlılık maaşı almak için başvuru şartları

65 yaş üzerinde geliri olmayan yaşlılara sunulan bu yardım için belli şartlar mevcut. 

  •  65 yaşını doldurmuş olan,
  •  Sosyal Güvenlik Kurumundan (SSK, Emekli Sandığı, BAĞ-KUR) gelir ve aylık hakkından yararlanmayan,
  •  Sosyal Güvenlik Kurumuna prim ödemeyen,
  •  65 yaşını doldurmuş olan,
  • Sosyal Güvenlik Kurumundan (SSK, Emekli Sandığı, BAĞ-KUR) gelir ve aylık hakkından yararlanmayan Sosyal Güvenlik Kurumuna prim ödemeyen kişiler başvuru yapabiliyor. 

Yaşlılık maaşı ödemeleri nereden yapılıyor

Yaşlılık maaşı ödemesi için vatandaş hak sahibi olması durumunda ilk maaşını Ziraat bankası üzerinden sonrasında da PTT üzerinden alabiliyor.

Yaşlılık maaşı kaç para oldu

65 yaş aylığı kaç para oldu Zamlı yaşlılık maaşı ne kadar sorusunun yanıtı da merak ediliyor. Asgari ücrete yapılan zam sonrasında yeni 65 yaş aylığı 1997 lira oldu.

65 Yaş aylığı ödemeleri ne zaman yapılıyor?

65 yaş yaşlılık maaş ödemeleri senede 4 kere yani 3 ayda bir yapılırken, Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında hesaplara yatırılacak. İlk ödemeler Mart ayında başlayacak.

Yaşlılık maaşı ayın kaçında başlıyor

Doğum tarihinin son rakamına göre yatırılan 65 yaş aylığı 0-5 arasındakiler her ayın 5'inde, 1-6 arasındakiler 6'sında, 2-7 olanlar 7'sinde, 3-8 arasında olanlar 8'inde 4-9 arasında olanlar ise her ayın 9'uncu günü ödeme alabiliyor.