Milyonlarca Kişi genel af konusunda açıklama beklerken, son dakika yasallaşan ehliyet affı konusunda gelişmeler mevcut. TBMM genel kurulunda ehliyet affı konusunda yapılan görüşmeler sonrasında kabul edildiği açıklandı mı Peki ehliyet affı 2023 kimleri kapsayacak? ehliyet affı çıktı mı, kimleri kapsıyor? detayları sizlerle

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geride bıraktığımız ay vergi affının yanı sıra ehliyet affının da yasallaşacağı müjdesini vermiş ve akabinde de gelişmeler yüzbinlerce kişi tarafından takip edilmeye başlamıştı. Vergi affı konusunda yasallaşma kararı akabinde gözler ehliyet affına çevrilmişken, son dakika açıklanan bilgilerde ehliyet affının da onaylandığı açıklandı. 

Ehliyet affı onaylandı mı?

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Vergi dairesindeki tüm borçların yapılandırılması, 2 bin TL altındaki vergi borçlarının silinmesi, KYK borçlarının yapılandırılması, Ehliyet affı ile sürücü ceza puanlarının silinmesi gibi milyonlarca vatandaşımızı ilgilendiren teklif yasalaştı" şeklinde onay açıklaması yaptı. 

Ehliyetinizi geri alacaksınız

Alkol, uyuşturucu, ölümlü ve yaralanmalı kaza, drift ve aday sürücülük halleri dışında kaynaklanan ceza puanları, yeni yasayla birlikte silinecek. Bu kapsamların dışında kalan ve ehliyet ceza puanları dolduğu için ehliyetine el konulan 10 bin sürücünün ehliyeti geri iade edilecek.

Ehliyet affı kimleri kapsayacak

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın açıklamasına göre ehliyet affından 10 binden fazla kişinin faydalanacağını açıklamış ve şu ifadeleri kullanmıştı " Bu çerçevede kanun kapsamında sicillerinde 5 ile 95 puan cezası olan kişilerin cezalarını sıfırlamış oluyoruz. Alkollü araç kullanmak, uyuşturucu etkisindeyken araç kullanmak, drift yapmak ve ölümlü kazaya sebebiyet verenler hariç olmak üzere tüm trafik ceza puanlarını silmiş oluyoruz"

PTT 30,000 TL Ödeyecek! Başvurular Bitti Bitecek PTT 30,000 TL Ödeyecek! Başvurular Bitti Bitecek

Ehliyetler ne zaman geri alınacak

Teklifin yasalaşma süreci onaylanmış olsa da ehliyetlerin ne zaman geri alınacağı konusunda henüz bir açıklama mevcut değil. Onaylanan düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girerek yasalaşacak.

Ehliyet nasıl geri alınacak

Ehliyetlerine cea puanlarını fazla olması şartıyla el konan sürücü, sürücü belgesine el koyan trafik birimine veya en yakın Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'ne alıkoyma süresinin bitiminde başvurmak kaidesiyle geri alabilecek. Ehliyet affından faydalanacak sürücü hazırlanan dilekçe ile başvurarak sürücü belgelerini geri alabiliyor.