Devlete borcu olan kişiler için son dakika gelişmeler mevcut. Devlete olan borçlarınız için yapılandırma paketi devreye girmeye hazırlanıyor.  Vergi Prim gibi borçları olan vatandaşın adli ve idari para cezaları ile alakalı bir paket oluşturulacağı açıklaması yapıldı. Öyle ki 31 Aralık 2022 tarihine kadar olan tüm borçlar yapılandırma kapsamına girerek taksitle ödeme imkanı ve kimi durumlarda da silinme durumları gündemde.

Gündeme çıkan vergi borçları ile alakalı olarak vatandaş, Prim ve vergi borçları silinecek mi araştırmasını yapıyor. Şirketlere matrah artırımı, kasa ve stok affı imkanının da oluşturulacağı paket kapsamı ile alakalı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son dakika açıklama yapacağı iddia edildi.

Devlet Borçlarına yapılandırma ne zaman olacak?

Gerek SSK gerek vergi gerekse de trafik cezalarının kimi kısmını ilgilendiren paket kapsamının ne zaman devreye gireceği devlete olan borcun ne zaman yapılandırılacağı ya da silineceği konusunda gözler Erdoğan'a çevrilmişken, Erdoğan'ın ilgili paketi pazartesi günü açıklamasının beklendiği belirtildi.  Pazartesi günü toplanacak olan Kabine toplantısında detayların oluşturulacağı belirtilirken, şubat ayında yasallaşması için çalışmalar mevcut. 

Hangi borçlara yapılandırma gelecek?

31 Aralık 2022'ye kadar mevut borcu olan bireyi ilgilendiren devlet borcu yapılandırması ile alakalı olarak vatandaş hangi borçların affedileceğini soruyor. Belediyelere olan borçlar, su ve öğrenim kredisi borçları yapılandırma kapsamında olacak. Peşin ve taksitli ödeme imkânı getirilecek. Vergi, sigorta primi borçlarının da bu kapsamda olacağı belirtildi.

Borç faizlerinin silineceği haberi de mevcut

Pazartesi günü kabinede konuşulacak olan yapılandırma detaylarında peşin ödeme ile alakalı bir kolaylığın olacağı bildirilirken, borçların peşin ödenmesi durumunda faizlerin yüzde doksanının da silineceği belirtildi. 

İster Şubeye Git, İster SMS'le Başvur! PTT Kefilsiz Şartsız 50 Bin TL'yi Hesaplarınıza Yatıracak İster Şubeye Git, İster SMS'le Başvur! PTT Kefilsiz Şartsız 50 Bin TL'yi Hesaplarınıza Yatıracak

Belirli tutar altındakiler tamamen silinecek

Devlete olan borçların silinmesi ve yapılandırması ile alakalı olarak belirli tutarın altında olan borçların tamamının silinmesinin söz konusu olabileceği belirtildi.

Ne zaman yapılandırma gelecek

Pazartesi günü devlet borçları için düzenlenecek olan kabine toplantısı sonrasında yasal sürecin başlayacağı ve bu sürecinde Şubat ayın da yasallaşacağı söylendi

Elektrik su borçları da bu kapsamda incelenecek

Devlete olan borç kapsamında elektrik, su ve öğrenim kredisi borçlarının da tasarıdan faydalanabileceği açıklandı. 

Ya imar affı

Uzun süredir imar affı da gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Bu yasa paketinde imar affı ile alakalı bir düzenleme olmayacağı belirtildi. Ancak yasallaşması sonrasında seçimlere kadar imar affının da gündeme çıkacağı iddiaları mevcut