Belediye Yardımları Hem Cebinizi Hem Evinizi Isıtacak! Geç Kalmayın Belediye Yardımları Hem Cebinizi Hem Evinizi Isıtacak! Geç Kalmayın

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Sosyal Yardım Programları başlığı altında birçok yardım yer almakta. Öyle ki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyetince belirlenen ailelere dev destek devlet tarafından yapılmaktadır. Barınma Yardımı olarak hak sahibi ihtiyaçlı bireylere verilecek olan bu desteğe katılma şartları 2023 yılı için de belirlendi. 

İhtiyaç sahibi vatandaşın devamlı yanında olmayı yeğlemiş devletimiz, gün gün yeni destek ödemelerini gündeme sunarken, yardımların en büyüğü olarak nitelendirilen barınma yardımı için başvuruların başladığı ve hangi bireyin yardım alabileceği detayları açıklandı. 

İhtiyacına göre minimum 75.000 TL, maksimum 200.000 TL nakdi yardım alabileceksiniz.  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklanan barınma yardım detayları neler? Barınma Yardımı alma şartları neler? Barınma yardımı nasıl alabilirim? gibi çok sorulan soruların yanıtları sizlerle... İşte detaylar

Özellikle de soğuk kış günlerini yaşadığımız şu günlerde devlet, evsizlere, evi oturulmayacak kadar eski olanlara ve hane bireylerine düşen ücret miktarına göre birçok yardım vermekte. Destek ödemesi olarak geçen bu yardım için vatandaş barınma yardımı alma şartlarını araştırıyor. 

Aslında herkesin bilmediği ve her sene var olan barınma yardımı ile alakalı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca 2023 barınma yardımı detayları oluşturuldu. 

Barınma Yardımı alma şartları ne?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yıl içerisinde sayısız yardımlarda bulunmakta iken ısınma yardımı, vefat yardımı, gıda yardımı gibi birçok destekten vatandaş çok memnun. Aslında herkesi çok da bilmediği bir yardım Devletimiz tarafından veriliyor. Öyle ki 75.000 TL^den başlayan barınma yardımı 200.000 TL'ye kadar ulaşabilmekte. 

Aile Sosyal Bakanlığı resmi internet sitesinde son dakika yapılan açıklamaya göre Barınma yardımı 2023 detayları oluşturuldu. Yapılan açıklama da yardım kapsamı konusunda detaylar belirlendi. 

Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara evlerinin bakım-onarımı, betonarme ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı ve afet kapsamında ev eşyası alımı için ayni veya nakdi olarak yapılan yardımlardır.

Barınma yardımı nasıl alınır?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayı ile verilen barınma yardımına kimlerin başvuracağı konusunda yapılan açıklama şu şekilde;

Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az (2022 yılı için 1.833,45-TL) olmakla birlikte yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul  olma gibi özel şartlardan herhangi birine  haiz olma, aynı zamanda onarımı yapılacak evin  ya da ev yapımlarında arsanın tam hisseli tapusuna haiz olma 

Barınma yardımı 2023 ödemeleri ne kadar?

Başvuru şartlarını taşıdığını düşünen vatandaş barınma yardımı fiyatını da merak ediyor. Konu hakkında 2023 barınma yardımı ne kadar? sorusunun da yanıtı şu şekilde

İhtiyaca göre ve yardım için belirlenmiş kriterlere haiz olmak kaydıyla ev onarımlarında  75.000-TL, prefabrik ev yapımlarında 150.000-TL, betonarme ev yapımlarında 200.000-TL’ye kadar destek verilir.

Siz de barınma yardımı alabilecek şartlara sahipseniz, aileniz ile daha rahat ve sıcak bir ortam da durmak istiyorsanız Barınma yardımına başvurabilirsiniz. E-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasına girip, sosyal yardımlardan barınma yardımını seçerek, başvuru da bulunabilirsiniz. Başvurunuz, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyetince onaylanması durumunda nakdi yardımı alabilirsiniz.