Devlet, dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelere destek olmaya devam ederken sosyal yardım alan hanelerin öğrenci olan çocukları da unutulmuyor. Devletten dar gelirli ailelerin çocuklarına öğrenci yardımı ödemesi başladı. Yeni yardım hakkında bakanlıktan açıklama geldi. Ekonomik şartlar sebebiyle çocuklarının okul masraflarını karşılamakta zorlanan haneler bu yardımlarla rahat bir nefes alacak.

Aile Bakanlığı, sosyal yardım ve destek ödemelerine 2023 yılında da hız kesmeden devam ediyor. Bakanlıktan yardıma muhtaç hanelerin çocuklarına da destek veriliyor. Başvuru yapan ailelerin çocukları yıllık bir asgari ücret tutarında sosyal yardım alabiliyor. Aynı zamanda aylık olarak da 300-500 TL arası cep harçlığı öğrencilere ödeniyor. Yani sosyal yardım alan hanelerin okula giden çocukları devlet desteği alarak eğitimine devam edebiliyor.

devlet-ogrenciye-cep-harcligi-veriyor-300-tl-500-tl-arasinda-aylik-ogrenci-yardimi-odenecek-1

1 Tuvalet Kağıdına 2.'yi Sepete Atmayı Unutmayın! Bedava Dağıtılıyor 1 Tuvalet Kağıdına 2.'yi Sepete Atmayı Unutmayın! Bedava Dağıtılıyor

AİLE BAKANLIĞINDAN ÇOCUKLARA YARDIM

Aile Bakanlığı Yeni yılda da yardım ödemelerine aralıksız olarak devam ediyor. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla sosyal yardım alan ailelere yeni bir yardım ödemesi daha başladı. Hane içinde çocuğu olan ve okula giden ailelere başarı teşvik programı kapsamında devlet yardımı veriliyor. Başarı teşvik programının kapsamı çocukların eğitim kademesine göre farklılık gösteriyor. İlkokul ortaokul lise ve üniversite çağındaki çocuklara ayrı ayrı ödeme yapılıyor. Devlet öğrencilere 300 ile 500 TL arasında cep harçlığı verirken aynı zamanda okullarda başarılı olan çocuklara da bir asgari ücret tutarına Varan başarı teşvik yardımı sağlıyor.

devlet-ogrenciye-cep-harcligi-veriyor-300-tl-500-tl-arasinda-aylik-ogrenci-yardimi-odenecek-2

YARDIM İÇİN ŞARTLAR NETLEŞTİ

Aile Bakanlığı tarafından sağlanan başarı teşvik yardımı için şartlar belli oldu. Bu yardım ödemesinden sadece yardım alan ailelerin devlet okullarında okuyan ve başarılı olan çocukları faydalanabiliyor. Yani sosyal yardım alan aileler çocuklarına devlet okuluna gönderiyorsa ve çocukları okulda dereceye girecek düzeyde başarılı ise yardım alma şansı bulunuyor. Başarı teşvik programı kapsamında ilkokul ortaokul ve Liseye giden öğrencilere tek sefere mahsus 5100 TL sosyal yardım verilirken Üniversite öğrencileri ise 8.500 TL'ye varan yardım alabiliyor.

Yardım ödemesi için başvuru işlemleri e-devlet'ten yapılabiliyor. 18 yaşından küçük çocuklar için aileleri başvuru yapabiliyor.