Kahramanmaraş’ta yaşanan felaketten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), depremden etkilenen vatandaşlar için bazı işlemlerde kolaylık sağladı. Emeklilik hakkı olanlar, işverenler, haciz işlemi olanlar için bunları kaldırdı. GSS borçları içinse süreyi 31 Ağustos tarihine kadar uzattı. Bunlara ek olarak vatandaşların geneline ekstra bazı olanakları sağlandı. İşte tüm detaylar...

Yaşanan depremden sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından birçok uygulama devreye sokuldu. SGK özellikle depremden etkilenenler içinde alacak ve hakları olan hacizlerin kaldırılması noktasında kararı uyguladı. Böylelikle 251.830 e-mevduat yakalaması sistemden silindi. Bunların yanı sıra emekli olan vatandaşların maaş hacizlerinin de 31 Ağustos tarihine kadar kaldırılmasına karar verildi.

İcra, Haciz, GSS Primleri Ve Borçlara Erteleme

Yukarıdaki tüm desteklere ek olarak erteleme kapsamına 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre yürütülen icra takibinin de durdurulması ve yeni bir icra dosyasının da açılmaması karara eklendi. Belirlenen erteleme süresi kapsamında da alacaklar sebebi ile haciz konan taşınmaz ve taşınırlara dair bir satış gerçekleştirilmeyecek. El konulma kararı alınan araçlar ise ellenmeyecek. Diğer yandan 6183 sayılı Kanunun 48. Maddesinin 6. fıkrası uyarınca kapsama giren borçlara dair gecikme faizi olmadan maksimum 24 ay erteleme ile birlikte taksitli şekilde ödeme sağlanacak.

Koşullara Uygun Olanlar Teşviklerden Faydalanabilecek

SGK, 11 ilin büyük hasar aldığı depremden etkilenen iş yeri sahipleri için ayrıca Ocak, Şubat ve Mart aylarında prim hizmeti ve muhtasar beyannemelerini Mayıs’ın 26’sına kadar erteledi. Bunun yanında 31 Ağustos tarihine kadar vadesi geçen borçlar ile ertelenmiş prim borçları da teşvikten yararlanma hakkını elinde bulundurabilecek. Diğer yandan 6 Şubat’tan önce vadesi geçen prim borçları ile birlikte diğer borçlarını 31 Ağustos’a kadar ödeyen Bağ-Kur’lular için sigorta teşvikleri sağlanacaktır.

Son Dakika! Zamlı Emekli Maaşı Düzenlemesi Meclis'te Son Dakika! Zamlı Emekli Maaşı Düzenlemesi Meclis'te

31 Ağustos’a Kadar GSS Borçları Da Ertelendi

Türkiye Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ayrıca primini bizzat ödeyen 1 milyon 786 bin 658 GSS’linin (Genel Sağlık Sigortası) yanında temmuza kadar oluşacak prim borçlarını da 31 Ağustos’a kadar erteledi. Böylelikle 6 Şubat depreminden önceye ait olan Genel Sağlık Sigortası prim borçlarına herhangi bir gecikme faizi ya da ödeme cezası uygulanmayacak.