Emekliler her sene Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde iki ikramiye almakta. Geçtiğimiz sene 1.100 TL olan emekli ikramiyesi 2023 ne kadar olacağı konusunda uzunca zamandır süregelen bekleyişin sonuna gelindi. Peki emekliye bayram ikramiyesi ne kadar ödenecek?

Memur ve emekliye yeni yılda yapılan yüzde 30 zam akabinde gözler bayram ikramiyelerine çevrilmişken, SSK ve BAĞKUR emeklilerinin Ramazan ve Kurban Bayramı 2023'te alacakları ikramiye ile alakalı açıklama yapıldı. 

Dini bayramlarda alınan emekli ikramiyesi aslında cep harçlığı gibi durmakta. Özel şirketler, kimi devlet çalışanları her Dini Bayram da rekor ikramiye alırken, emeklinin geçtiğimiz sene 2 bayramda toplam aldığı 2.200 TL ücrete zam yapılması bekleniyor. Enflasyonun artması ile birlikte emekli, Bayram ikramiyesi kaç para alacağım şeklinde araştırma yapıyor. 

Memur ve Emekliye zam sonrası merak edildi

2023 memur ve emekli maaşlarındaki yüzde 30'luk zam sonrasında gözler senede iki kere alınan emekli ikramiyesine çevrildi.  Bayram ihtiyaçlarını karşılamak adına verilen ancak günümüz şartlarında artı evine destek amacıyla merakla beklenen bayram ikramiyeleri 2023 yılında merak edildi

Emekli bayram ikramiyeleri kaç para oldu?

BU sene Nisan ve Haziran ayında verilecek olan bayram ikramiyeleri konusunda enflasyon farkının da hesaba katılarak artacağı bekleniyor. Ekonomi kulislerinde ise çok farklı rakamlar konuşulmakta.

2022 Bayram ikramiyesi ne kadar ödendi

Geçtiğimiz sene Ramazan ve Kurban Bayramı'nda emekli ikramiyesi olarak 1.100 TL*2 şeklinde ödeme yapıldı. Yani emekli geçtiğimiz sene dini bayramlarda toplam 2.200 TL ikramiye aldı. 

2023 emekli ikramiyesi ne kadar olacak?

2023 yılı emekli ikramiyelerinin ne kadar olacağı konusunda henüz bir açıklama yok. Ancak 2023 emekli bayram ikramiyesi, geçtiğimiz senelerde yapılan zam oranlarına göre hesaplanabilir gibi duruyor. 

Ancak Asgari ücrete yapılan rekor zam sonrasında emekli ikramiyelerinde de bu zammın arttırılabileceği konuşuluyor. 

Karar Cumhurbaşkanı'nda

Son kararı verecek olan mercii Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olacak iken, memur ve emekliye verilen yüzde 30'luk zammın emekli ikramiyelerinde de geçerli olacağı söyleniyor. 

Kulislerde dolaşan iddialar

Emekli ikramiyesinde yüzde 30'luk zam ise 360 TL'ye tekabül ediyor.  Yani 1.100 TL olan emekli ikramiyesi 1.460 TL olması bekleniyor.  Ancak 2023 senesi Haziran ayı seçimleri merakla beklenirken, emekli ikramiyelerin de daha fazla bir artış olabileceği yönündeki ortak düşünceler var

Bayram ikramiyesini kimler alabiliyor?

Emekliye bayram ikramiyesi başlığı altında aslında emekli olmayan birçok özel vatandaş da bayram ikramiyesinden faydalanabiliyor.  şehit yakını ve gaziler, şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri, vazife ve harp malullüğü aylığı alan er-erbaşlar, geçici köy korucuları da bayram ikramiyesinden faydalanıyor. 

Bayram ikramiyesi ne zaman yatıyor 2023?

Emeklinin zam oranından sonra merakla beklediği bayram ikramiyesi ile alakalı yüzde 30'dan daha fazla da zam yapılacağı konuşuluyor. Bayram ikramiyeleri bilindiği gibi Ramazan ve Kurban Bayramından yaklaşık 1 hafta öncesinde yapılıyor. 

Ocak ayı itibari ile emekliye yapılan zam yüzde 30 olmuş ve en düşük emekli maaşı da 5.500 olarak açıklanmıştı. Enflasyon farkından dolayı Bayram ikramiyelerinde de elbet bir fark olması beklenmektedir. Sosyal medya da emekli maaşının en düşük tutarının asgari ücretle eşinmesi gerekliliği konuşulurken, emekli ikramiyelerinde son durum merakla bekleniyor

25.000 TL Promosyon Müjdesini Vakıflar Bankası Verdi 25.000 TL Promosyon Müjdesini Vakıflar Bankası Verdi

Ramazan ve Kurban Bayramı ne zaman 2023?

2023 yılında bayram ikramiyesini ne zaman alacağını araştıran emekli Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı ne zaman sorularını soruyor. İkramiyeler bayramdan 1 hafta önce yatılıyor. Busene Ramazan Bayramı 21-23 Nisan, Kurban Bayramı ise 29 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında kutlanacak. Bu tarihlerden bir hafta önce de emekli bayram ikramiyelerinin yatması bekleniyor