Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında 250.000 TL hibe verileceği açıklandı. Devlet köy hayatında aktif olarak yer almak isteyen vatandaşa yönelik çalışmalar başlattı. Devlet Kırsal Kalkınma adı altında 250 Bin Lira hibe verecek. 

Devletin sağladığı her hibe ve yardım ile alakalı belirli şartları taşıyan vatandaş faydalanırken, 250 bin TL hibe ile de alakalı çeşitli şartlar bulunmakta. Eğer ki devlet tarafından belirlenen şartlara uymakta iseniz 250.000 TL hesabınızda demektir. 

Köy hayatını yaşamak isteyen üretici konumuna geçmek isteyen ancak buna imkan bulamayan vatandaşa devlet yardım elini uzattı. 

İlk-Ortaokul-Lise Öğrencisi olan Ebeveyne Aylık Maaş Ödemeleri Başladı İlk-Ortaokul-Lise Öğrencisi olan Ebeveyne Aylık Maaş Ödemeleri Başladı

Vatandaşın elinden tutan devlet belirlenen şartların taşınması durumunda yüksek meblağda hibe verecek. Uzman Eller Projesi kapsamında köy hayatından aktif olarak üretici konumuna geçmek isteyen vatandaşa yardım başlamıştı. 2023 yılında da hibeler devam ederken bu sene faydalanmak isteyen vatandaşa gerekli şartlar açıklandı. 

Minimum lise mezunu olmak şartı mevcut iken, Üniversite mezunlarının hayvancılık, ormancılık ya da gıda ve su ürünleri alanında herhangi bir bölümü bitirmiş olması şartı var. Öte yandan lise mezunlarının tarım, hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı, laboratuvar hizmetleri ya da gıda teknolojisi alanlarında sertifika sahibi olması zorunluluğu mevcut

Kırsalda yaşayacağını taahhüt etmek zorunluluğu ile birlikte 18 Yaş üzeri olmak durumu mevcut.

İşte o projeler

  Bitkisel üretime yönelik olan projeler

·        Hayvansal üretime yönelik olan projeler.

·        Bitkisel üretime yönelik olan projeler.

·        Su ürünleri üretimine yönelik projeler (maksimum üretim kapasitesi 29 ton/yılı aşmaması şartıyla).

·        Coğrafi işaretli ürün ve geleneksel ürün üretimine uygun olan projeler.